Stopnie porowatości włosów. Sprawdź, z którym z nich masz do czynienia nie wychodząc z domu

Jeśli znasz typ porowatości swoich włosów, możesz wówczas trafniej dobierać produkty pielęgnacyjne. Do zweryfikania tej cechy nie potrzebujesz asysty fryzjera. Przedstawiamy opis każdego stopnia porowatości, który z pewnością Ci pomoże.

Znany stopień porowatości umożliwia dobór kosmetyków, które poprawią stan pasm. Często jest tak, że sięgamy po produkty, które cieszą się dobrą opinią wśród konsumentek, ale z pewnych przyczyn na naszych kosmykach nie działają. Znajdź swój typ porowatości włosa i na tej podstawie dobieraj odpowiednią pielęgnację.

Zobacz wideo Warkocz bez plecenia. Tak efektowny i łatwy do wykonania

Poznaj stopnie porowatości włosów

Struktura włosa uwarunkowuje jego zachowanie w kontakcie z temperaturą, wilgotnością, czynnościami mechanicznymi oraz kosmetykami. Od porowatości zależy finalny wygląd kosmyków. Oto trzy stopnie porowatości, z którymi powinnaś się zapoznać:

  • Włosy niskoporowate - proste, gładkie i lśniące. Mogą być także grube. Są proste w ułożeniu, ale też mocno przylizane. Przez to mogą sprawiać wrażenie przetłuszczonych.
  • Włosy średnioporowate - falowane, mniej przyjemne w dotyku i pozbawione blasku. Łatwo się puszą i na długo odkształcają po zdjęciu gumki lub innych akcesoriów do stylizacji fryzury. Spokojnie - i dla nich znajdzie się ratunek, wskutek czego będą gładkie i błyszczące.
  • Włosy wysokoporowate - przeważnie kręcone i falowane. Mogą kształtem przypominać sprężyny. Na sucho nie dary ich dobrze rozczesać. Skutkuje to bowiem wyrwaniem dużej ilości kosmyków. Najlepiej używać szczotki, kiedy są jeszcze mokre. Mają tendencję do puszenia.

Każdy z tych typów stanowi swego rodzaju wyzwanie. Na szczęście dziś, mamy dostęp do szerokiej gamy produktów pielęgnacyjnych, które w opisie mają wyszczególniony stopień porowatości, dla którego są przeznaczone. Dzięki temu nawet najbardziej problematyczne włosy mogą wyglądać pięknie i zdrowo.

Sprawdź porowatość włosów w domu

Należy w tym celu wykonać test i sprawdzić jak pasma reagują na różne czynniki. Prezentujemy sposoby testowania:

  • Suszenie włosów ciepłym nawiewem - pasma średnioporowate i wysokoporowate mocno się puszą. Przy niskoporowatych zyskasz piękną objętość.
  • Odżywki na bazie silikonu to znany środek wygładzający i nawilżający, który zalecany jest szczególnie włosom farbowanym. Poprawi stan włosów średnioporowatych i wysokoporowatych, natomiast przy kosmykach niskoporowatych może spowodować efekt przetłuszczenia.
  • Rozczesywanie pasm - włosy wysokoporowate i średnioporowate jest trudno rozczesać. Najlepiej wykonać tę czynność na mokro, kierując szczotkę do końcówek po nasadę. Niskoporowate kosmyki rozczeszesz bez problemu przy każdej wilgotności.
  • Poziom skrętu - wraz z mocniejszym skrętem wzrasta porowatość włosów. 
  • Wilgoć - w kontakcie z wilgotnym powietrzem najbardziej puszą się włosy średnioporowate. Pasma mogą być wówczas nieprzyjemne w dotyku.
Więcej o: