Jak chronić się przed łupieżem? Pamiętaj o tych prostych zasadach

Łupież to bardzo powszechny problem. Niestety schorzenie ma tendencję do powracania. Co możesz zrobić, aby go uniknąć? Oto cztery proste nawyki do wprowadzenia od zaraz.

Łupież to chyba najczęstsza choroba skóry głowy. Istnieje kilka jej odmian. Najpowszechniejsza to łupież suchy. W tym przypadku głównym objawem są białe łuski na włosach i ubraniu. Z łupieżem najczęściej walczymy za pomocą specjalnych szamponów. Czasami jednak tego typu metody nie przynoszą oczekiwanych skutków. Poza tym zdarzają się częste nawroty choroby. Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się łupieżu? Podpowiadamy.

Jak chronić się przed łupieżem? Mycie włosów

Wiele osób myje włosy każdego dnia. Ich zdaniem to najlepszy sposób na dobry wygląd kosmyków. Okazuje się jednak, że zazwyczaj jest to spory błąd. Nasze włosy nie wymagają codziennego mycia. Wystarczy, gdy robimy to raz na dwa lub trzy dni. Co ważne, zbyt częste mycie kosmyków może prowadzić do naruszenia pH skóry, do uszkodzenia jej naturalnej warstwy lipidowej i w konsekwencji do jej wysuszenia. Nie możemy jednak zapominać o tym, że zbyt rzadkie mycie włosów także nie jest dobre. Może to prowadzić do gromadzenia się łoju i namnażania mikroorganizmów. 

Jak chronić się przed łupieżem? Dieta

Nie możemy zapominać także o odpowiedniej diecie. Powinna być ona bogata między innymi w kwasy tłuszczowe, cynk oraz witaminy z grupy B. Poza tym warto wyeliminować z niej nadmiar soli, skrobi, cukru, tłuszczów nasyconych oraz środków konserwujących.

Jak chronić się przed łupieżem? Odpowiednie kosmetyki

Do powstawania łupieżu mogą przyczyniać się także niektóre szampony. To na przykład produkty, które zawierają SLS-y, czyli popularne substancje pieniące, które często mają szkodliwy wpływ na skórę. Warto więc je wyeliminować ze swojej pielęgnacji. - SLS uszkadza naturalną hydrolipidową barierę naskórka, powodując zwiększoną utratę wody, uczucie ściągnięcia i wysuszenie. Zaburza wydzielanie potu i łoju. Nawet w niskich stężeniach, mniejszych niż 0,5 procent, może podrażniać skórę, szczególnie alergiczną i wrażliwą, prowadząc do świądu, wyprysku kontaktowego lub egzemy - dowiadujemy się z poradnika zamieszczonego na stronie Biotechnologia.pl.

Jak chronić się przed łupieżem? Peelingi skóry głowy

Mimo że peelingi ciała i twarzy są dla wielu osób czymś naturalnym, peelingi skalpu nie są aż tak popularne. Jeśli zapominasz o tym zabiegu, warto to zmienić i wprowadzić go do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Zazwyczaj zaleca się, by peeling skalpu wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Ten prosty zabieg zapewnia wiele korzyści. Nie tylko zapobiega powstawaniu łupieżu, lecz także pobudza cebulki włosów. Poza tym dzięki temu zabiegowi skóra głowy stanie się dotleniona i odżywiona. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: