5 najczęstszych błędów, które sprawiają, że włosy szybciej się przetłuszczają

Nie da się ukryć, że szybkie przetłuszczanie włosów jest nie tylko problemem wizualnym, lecz także utrudnia codzienne życie. Zmagając się z tego typu kosmykami, bardzo często zaczynamy podporządkowywać swój plan dnia do mycia włosów. W dodatku tłusta skóra głowy może powodować świąd, łupież, a także być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Oto najczęściej popełniane błędy, które powodują szybsze przetłuszcza nie się włosów. Powinnaś stanowczo ich unikać.

Niedokładnie spłukany szampon

Niedokładnie spłukany szampon, który pozostał na włosach, to jedna z najczęstszych przyczyn szybszego przetłuszczania się włosów, łupieżu i zlepiania w nieestetyczne strąki. Natomiast powodem niedokładnego spłukiwania produktu jest jego niepoprawne użycie. Przed nałożeniem szamponu na skórę głowy ważne jest, by go rozwodnić. To sposób, dzięki któremu szampon zostanie dokładnie spłukany i nie będzie podrażniał skóry głowy.

Częste dotykanie i czesanie włosów

Jeśli skóra intensywnie się przetłuszcza, należy unikać jej dotykania oraz częstego rozczesywania.  Jeśli skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania, najlepiej ograniczyć się do czesania włosów maksymalnie dwa razy dziennie, a ewentualny masaż, który ma na celu pobudzenie cebulek do wzrostu, wykonywać wyłącznie przed myciem głowy.

Źle zaaplikowana i niedokładnie spłukana odżywka

Zbyt duża ilość nałożonej odżywki, a do tego złe jej spłukanie również może skutkować szybszym przetłuszczaniem się skóry głowy i włosów. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o dokładnym rozczesaniu włosów przed ich myciem, następnie nałożeniem odpowiedniej ilości odżywki, a na koniec dokładnym wczesaniu jej we włosy i obfitym spłukaniu.

Mycie włosów w zbyt gorącej lub zbyt zimnej wodzie

Zarówno gorąca, jak i zimna woda nie służy naszym włosom. Zbyt ciepła woda rozchyla łuski włosów, co skutkuje utratą przez nie połysku i szybszą utratą wilgoci. Ponadto, gorąca woda pobudza pracę gruczołów łojowych, przyspieszając produkcję sebum, a co za tym idzie  potęguje przetłuszczanie się włosów i skóry głowy. Z kolei zbyt zimna woda sprawia, że łuski w ogóle się nie rozchylają i wartościowe składniki odżywki czy maski nie są w stanie wniknąć w strukturę włosa, oblepiając je i obciążając.

Zbyt duża ilość silikonów w codziennej pielęgnacji

Szybsze przetłuszczanie się włosów mogą powodować również nadbudowane silikony, z którymi bardzo łatwo przesadzić, jeśli nie zwracamy uwagi na skład kosmetyków. Mogą się one bowiem znajdować w wielu produktach. Zupełnie nieświadomie można zatem umyć włosy szamponem z silikonami, nałożyć na to silikonową odżywkę, a na koniec zabezpieczyć pasma silikonowym serum. Jeśli taka pielęgnacja zostanie nałożona kilkukrotnie, może to spowodować nadbudowanie silikonów, które objawi się zlepianiem włosów i szybszym ich przetłuszczaniem.

Więcej o: