Łupież jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych dolegliwości skóry głowy, która dotyka osób w różnym wieku. Najczęściej pojawia się w dwóch sytuacjach: kiedy skóra głowy zostanie zbyt mocno przesuszona (łupież suchy) lub bardzo tłusta i rozwiną się na niej grzyby Malassezia furfur, bądź gronkowców. Powody pojawienia się tego problemy mogą być najróżniejsze. Do tych najpowszechniejszych zalicza się zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów, nieodpowiednio dobraną pielęgnację, niedokładne spłukiwanie włosów po myciu, skłonności genetyczne, stres czy uboga w składniki odżywcze dieta. Z łupieżem walczyć można stosując zarówno specjalistyczne produkty, jak i te domowe. Nasze babcie i prababcie doskonale znały domowe sposoby na łupież, w których wykorzystywano produkty znajdujące się w kuchni. Oto kilka z nich, które warto znać i w razie potrzeby stosować.
Łupież tłusty wywoływany jest przez grzyby, a ocet jabłkowy ma działanie grzybobójcze, a dzięki lekko kwaśnemu pH, korzystnie wpływa na równowagę na powierzchni skóry głowy. Właśnie dlatego, płukanka roztworem octu jest świetnym sposobem zapobiegawczym i leczniczym. Do szklanki wody dodaj dwie łyżki octu jabłkowego i wymieszaj. Tak przygotowaną miksturą spłucz skórę głowy na koniec ich mycia.
Siemienie lniane ma właściwości nawilżające, dlatego ten sposób będzie idealny przy problemach z łupieżem suchym. Do garnka wsyp dwie łyżki siemienia lnianego. Zalej dwoma szklankami wody i gotuj przez 10 minut na małym ogniu. Następnie (od razu po ugotowaniu, zanim żel stężeje) oddziel przez gazę lub sitko z małymi oczkami wywar od ziarenek. Żel z siemienia lnianego nałóż na skórę głowy tuż po umyciu włosów, trzymaj przez godzinę, a następnie spłucz.
Taki peeling świetnie sprawdzi się zwłaszcza przy łupieżu tłustym, jednak można również zastosować go przy łupieżu suchym - wówczas należy pamiętać o dodatkowym nawilżeniu, np. nałożeniu po peelingu żelu z siemienia lnianego. 1 łyżkę sody oczyszczonej wymieszaj z 1 łyżką octu jabłkowego. Nanieś taką papkę na skórę głowy, delikatnie masuj i pozostaw na ok 5 minut. Po upływie tego czasu dokładnie spłucz.
Płukanka z pokrzywy to dobry sposób, niezależnie od rodzaju łupieżu. Wystarczy herbatę z pokrzywy zaparzyć, a po wystygnięciu płukać takim naparem skórę głowy i włosy. Tę metodę zaleca się jednak paniom z ciemniejszymi włosami, gdyż delikatnie przyciemnia ona pasma i przy jasnych kosmykach istnieje ryzyko ich przebarwienia.