Jak sprawdzić porowatość włosów? Dzięki tej wiedzy lepiej zadbasz o swoje włosy

Jak sprawdzić porowatość włosów? Przekonaj się, czy masz włosy niskoporowate, wysokoporowate czy średnioporowate. Spełnij marzenie o pięknych włosach i zacznij właściwie je pielęgnować.

Jaka porowatość włosów – co to oznacza?

Dowiedz się, jaką porowatość włosów posiadasz, by lepiej zadbać o urodę. Jeśli uda Ci się określić porowatość swoich włosów, znacznie łatwiej o nie zadbasz. Musisz wiedzieć, że utrzymanie włosów w odpowiedniej kondycji i ich właściwa pielęgnacja w dużej mierze zależy od odpowiednio dobranych składników, zawartych w kosmetykach. Włosy niskoporowate wymagają innego podejścia, niż włosy wysokoporowate, więc jeśli do tej pory miałaś wrażenie, że nawet drogie kosmetyki do pielęgnacji włosów nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, to prawdopodobnie konkretna odżywka czy balsam nie były odpowiednie do budowy Twojego włosa.  

Porowatość włosa to nic innego, jak stopień odchylenia łusek keratynowych, znajdujących się na powierzchni włosa. W przypadku zdrowych włosów łuski przylegają do rdzenia. Jednak im bardziej włosy są zniszczone, tym bardziej łuski się odchylają, a co za tym idzie, posiadają wyższą porowatość.

Jak określić porowatość włosów –  dowiedz się, jakie masz włosy           

Jak określić porowatość włosów? Na początek warto wiedzieć, że włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate bądź wysokoporowate. Rozpoznanie porowatości swoich włosów pomoże Ci w doborze odpowiedniej pielęgnacji.

  • Włosy niskoporowate: proste w pielęgnacji, rzadko się plączą i nie trzeba długo ich rozczesywać. Są lśniące, gładkie i sprężyste, a przy tym rzadko się puszą i elektryzują. Posiadaczki włosów niskoporowatych muszą jednak uważać, aby przypadkiem ich nie obciążyć. Włosy niskoporowate trudno się farbuje i rozjaśnia, a na dodatek farba nie utrzymuje się na nich zbyt długo. Bywają też oporne w stylizacji,
  • Włosy średnioporowate: najczęściej spotykany typ włosów. Posiadają średni stopień rozchylenia łusek, jednak nieodpowiednio pielęgnowane mogą stracić blask i zacząć się puszyć. Właściwa pielęgnacja i zachowanie równowagi PEH (Proteiny, Emolienty i Humektanty) może jednak sprawić, że takie włosy będą wyglądać zachwycająco,  
  • Włosy wysokoporowate: są delikatne i mogą łatwo ulegać zniszczeniu. Bywają przesuszone, matowe i szorstkie w dotyku, a przy tym mocno się puszą i rozdwajają. Włosy wysokoporowate mocno rozjaśniane, farbowane i często wyróżniające się naturalną podatnością na skręt. Takie włosy z reguły szybko schną po umyciu i są szczególnie wrażliwe na działanie wysokich temperatur, dlatego posiadaczki wysokoporowatych kosmyków powinny wystrzegać się sięgania po prostownicę czy lokówkę.
Zobacz wideo Loki przy pomocy prostownicy. Pokazujemy, jak to zrobić

Test na porowatość włosów – na czym polega?

Test na porowatość włosów może podpowiedzieć, czy jesteś posiadaczką włosów są nisko-, wysoko-, czy średnioporowatych. Jak jednak go wykonać? To proste. Wystarczy Ci szklanka z ciepłą lub letnią wodą, do której włożysz swój włos. Po upływie pięciu minut uzyskasz odpowiedź. Jeśli włos pozostanie na powierzchni wody, wszystko będzie wskazywać na to, że jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych. Jeśli włos trochę się zanurzył, prawdopodobnie jesteś posiadaczką włosów średnioporowatych. Kiedy jednak włos całkowicie znajdzie się pod wodą, może to oznaczać, że masz włosy wysokoporowate. Pamiętaj, by przy tym teście Twoje włosy były czyste i nieobciążone żadnymi kosmetykami.

Pewną wskazówką może również okazać się czas schnięcia włosów po umyciu. Jeśli wysychają szybko, to całkiem możliwe, że masz włosy wysokoporowate. Włosy, które schną od około dwóch do czterech godzin to najprawdopodobniej włosy średnioporowate. Włosy niskoporowate powinny natomiast schnąć dość długo (od trzech godzin i dłużej).

Test porowatości

Test porowatości, dostępny w formie internetowych ankiet to kolejny sposób, dzięki któremu łatwiej będzie Ci ustalić, jakiej porowatości są Twoje włosy. Pytania, zawarte w takich testach są proste, udzielenie wszystkich odpowiedzi nie zajmuje wiele czasu. Musisz jednak pamiętać, że tego rodzaju ankiety nie dadzą Ci stuprocentowej pewności co do tego, jakiej porowatości są Twoje włosy. Warto jednak skorzystać z takiej opcji, by zyskać szansę doboru pielęgnacji, dzięki której kondycja i wygląd włosów mogą wiele zyskać.

Zobacz też: Maseczka z sody - na co pomoże? Przepis na maseczkę z sody z cytryną, miodem lub olejem kokosowym

Więcej o: