Sucha i łuszcząca się skóra głowy? Prawdopodobnie popełniasz te błędy. Sprawdź, czego nie robić

Regularnie czytasz o nowinkach kosmetycznych i dbasz o swoje włosy, ale stan skóry głowy pozostawia wiele do życzenia? Zastanawiasz się, dlaczego pojawia się swędzenie, a czasem nawet łuszczenie? Przyczyna może leżeć w kilku pozornie nieistotnych nawykach, które mogą mieć ogromny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy. Bądźmy szczere - każda z nas ma na sumieniu jakieś włosowe grzeszki! Grunt to zdać sobie z nich sprawę i jak najszybciej je wyeliminować.

Nieodpowiednia temperatura wody podczas mycia włosów

Zarówno gorąca, jak i zimna woda nie służy włosom. Zbyt ciepła pobudza gruczoły łojowe, przyspieszając produkcję sebum, a więc powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów i skóry głowy. Ponadto odchyla łuski włosów, niszcząc je, pozbawiając blasku i powoduje ich matowienie. Zimna może natomiast uszkadzać cebulki włosów i powodować ich nadmierne wypadanie. Najlepszą opcją, zarówno dla skóry głowy jak i włosów, jest mycie ich w letniej wodzie.

Źle dobrany szampon do skóry głowy

Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry głowy jest odpowiednio dobrany do niej szampon. Wiele kobiet zapomina o tym, że szampon dobrać należy pod kątem potrzeb skóry, a nie włosów na całej ich długości. Czasem zdarza się, że cała rodzina korzysta z jednego szamponu, jednak nie jest to dobry pomysł, jeśli wszyscy nie mają tego samego typu skóry (a to zdarza się bardzo rzadko). Należy pamiętać, że skóra może być sucha, tłusta, wrażliwa, łojotokowa, skłonna do łupieżu czy z atopowym zapaleniem skóry - każdy z tych problemów wymaga innego rodzaju kosmetyku.

Używanie nierozwodnionego szamponu

Niedokładnie spłukany szampon, którego śladowe ilości pozostały na skórze głowy, to jedna z częstszych przyczyn jej podrażnienia, które może objawiać się swędzeniem lub łuszczeniem skóry. Powodem niedokładnego spłukiwania produktu jest natomiast jego błędne użycie. Przed nałożeniem szamponu na skórę głowy niezwykle istotne jest, by go rozwodnić! Dzięki temu szampon zostanie dokładnie spłukany i nie będzie podrażniał skóry głowy.

Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów

Choć nie ma żadnej zasady na temat częstotliwości mycia włosów, gdyż zależy to od indywidualnych preferencji i potrzeb, to zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie włosów może negatywnie wpływać na skórę głowy oraz całe kosmyki. Zazwyczaj włosy nie potrzebują codziennego mycia, ale jeśli jesteś do tego zmuszona pamiętaj, by używać szamponów, które nie zawierają w składzie mocnych detergentów typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate).

Zbyt częsty peeling skóry głowy

Wykonywanie peelingu skóry głowy jest bardzo ważne i nie należy o nim zapominać. Jego zadaniem jest dokładne oczyszczenie skóry głowy z takich zanieczyszczeń jak kurz, brud, resztki kosmetyków czy sebum, a także usunięcie martwych komórek. Jednak wykonywany zbyt często może uwrażliwić oraz wysuszyć skórę głowy, powodując swędzenie i łuszczenie.

Więcej o: