Do określenia porowatości włosów nie potrzebujesz zaawansowanych narzędzi ani wizyty u eksperta. Coraz więcej kosmetyków wyróżnia na etykiecie właśnie ten parametr, dlatego warto przyjrzeć się swoim kosmykom. Jak zatem zbadać porowatość w domowych warunkach?
Zobacz wideo
Iza Miko w czerwonych włosach
Jak sprawdzić porowatość włosa? Poznaj trzy typy
Porowatość związana jest ze strukturą pasm, która wpływa na to, jak włosy reagują na temperaturę, wilgotność i czynniki mechaniczne. Zależy od niej finalny wygląd kosmyków. Jakie stopnie porowatości wyróżniamy?
- niskoporowate - takie pasma są przeważnie gładkie, proste, grube, lśniące i pozbawione objętości. Przez nadmiar blasku mogą sprawiać wrażenie przetłuszczonych.
- średnioporowate - delikatnie kręcone, nieprzyjemne w dotyku, matowe i napuszone. Łatwo jest je odkształcić za pomocą opaski czy gumki o każdym rozmiarze.
- wysokoporowate - mocne loki lub nawet sprężynki, które są trudne w rozczesywaniu na sucho, dlatego najlepiej wykonywać tę czynność na mokro. Często się puszą.
Każdy z powyższych typów to wyzwanie. Wymagają innego podejścia i specjalnych produktów pielęgnacyjnych i stylizujących.
Kosmetyki do włosów już dostępne!
Shaggy hair było hitem lat 70., a teraz powraca w wielkim stylu
Jak sprawdzić porowatość włosa? Przede wszystkim: obserwacja
Przeanalizuj reakcję kosmyków na następujące czynniki:
- Suszenie ciepłym nawiewem - kosmyki średnio i wysokoporowate zaczynają się puszyć, natomiast niskoporowate odbijają się od nasady i nabierają dużej objętości.
- Silikon - odżywki lub maski z tym składnikiem znane są z tego, że rewelacyjnie wygładzają włosy. Kosmyki mogą sprawiać wrażenie nawet lustrzanego blasku. Taki efekt widoczny jest u włosów średnio i wysokoporowatych. Z kolei przy niskoporowatych pojawia się problem z nadmiernym połyskiem. Sprawiają wrażenie oklapniętych i przetłuszczonych. Wyglądają bardzo nieestetycznie.
- Rozczesywanie na sucho - włosy niskoporowate nie sprawiają żadnego problemu podczas czesania ich po całkowitym wyschnięciu. U kosmyków wysokoporowatych to z kolei prawdziwe wyzwanie. Najlepiej traktować je szczotką lub grzebieniem, kiedy są mokre lub wilgotne.
- Wilgoć - występuje duży problem z puszeniem się u włosów średnioporowatych. Uciążliwe plątanie kosmyków występuje z kolei u kosmyków wysokoporowatych. Warto jest mieć przy takich warunkach atmosferycznych małą szczotkę w torebce.
- Tempo wracania kosmyków na swoje miejsce - w ciągu dnia zdarza nam się przekładać włosy na drugą stronę. U pasm niskoporowatych powrót do dawnego miejsca zachodzi najszybciej. Niestraszne im jest przeczesywanie za pomocą palców czy odgarnianie do tyłu opaską lub okularami przeciwsłonecznymi.
Top produkty do pielęgnacji 2021
Olga Bołądź zmieniła fryzurę. Po ciemnych włosach nie ma już śladu. Jak teraz wygląda?