Jak sprawdzić porowatość włosów? Ten test możesz wykonać w domu

Znana porowatość włosa umożliwia dobór odpowiednich preparatów, dzięki którym włosy stają się gładkie i wzmocnione. Pozwala także uniknąć czynności osłabiających dany typ kosmyków. Jak sprawdzić porowatość włosa w domu?

Do określenia porowatości włosów nie potrzebujesz zaawansowanych narzędzi ani wizyty u eksperta. Coraz więcej kosmetyków wyróżnia na etykiecie właśnie ten parametr, dlatego warto przyjrzeć się swoim kosmykom. Jak zatem zbadać porowatość w domowych warunkach?

Zobacz wideo Iza Miko w czerwonych włosach

Jak sprawdzić porowatość włosa? Poznaj trzy typy 

Porowatość związana jest ze strukturą pasm, która wpływa na to, jak włosy reagują na temperaturę, wilgotność i czynniki mechaniczne. Zależy od niej finalny wygląd kosmyków. Jakie stopnie porowatości wyróżniamy?

  • niskoporowate - takie pasma są przeważnie gładkie, proste, grube, lśniące i pozbawione objętości. Przez nadmiar blasku mogą sprawiać wrażenie przetłuszczonych.
  • średnioporowate - delikatnie kręcone, nieprzyjemne w dotyku, matowe i napuszone. Łatwo jest je odkształcić za pomocą opaski czy gumki o każdym rozmiarze. 
  • wysokoporowate - mocne loki lub nawet sprężynki, które są trudne w rozczesywaniu na sucho, dlatego najlepiej wykonywać tę czynność na mokro. Często się puszą. 

Każdy z powyższych typów to wyzwanie. Wymagają innego podejścia i specjalnych produktów pielęgnacyjnych i stylizujących

Kosmetyki do włosów już dostępne!

Jak sprawdzić porowatość włosa? Przede wszystkim: obserwacja

Przeanalizuj reakcję kosmyków na następujące czynniki:

  • Suszenie ciepłym nawiewem - kosmyki średnio i wysokoporowate zaczynają się puszyć, natomiast niskoporowate odbijają się od nasady i nabierają dużej objętości.
  • Silikon - odżywki lub maski z tym składnikiem znane są z tego, że rewelacyjnie wygładzają włosy. Kosmyki mogą sprawiać wrażenie nawet lustrzanego blasku. Taki efekt widoczny jest u włosów średnio i wysokoporowatych. Z kolei przy niskoporowatych pojawia się problem z nadmiernym połyskiem. Sprawiają wrażenie oklapniętych i przetłuszczonych. Wyglądają bardzo nieestetycznie.
  • Rozczesywanie na sucho - włosy niskoporowate nie sprawiają żadnego problemu podczas czesania ich po całkowitym wyschnięciu. U kosmyków wysokoporowatych to z kolei prawdziwe wyzwanie. Najlepiej traktować je szczotką lub grzebieniem, kiedy są mokre lub wilgotne. 
  • Wilgoć - występuje duży problem z puszeniem się u włosów średnioporowatych. Uciążliwe plątanie kosmyków występuje z kolei u kosmyków wysokoporowatych. Warto jest mieć przy takich warunkach atmosferycznych małą szczotkę w torebce.
  • Tempo wracania kosmyków na swoje miejsce - w ciągu dnia zdarza nam się przekładać włosy na drugą stronę. U pasm niskoporowatych powrót do dawnego miejsca zachodzi najszybciej. Niestraszne im jest przeczesywanie za pomocą palców czy odgarnianie do tyłu opaską lub okularami przeciwsłonecznymi.

Top produkty do pielęgnacji 2021

Więcej o: