Cienkie włosy są zazwyczaj również delikatne i mają tendencję do wypadania. Niezwracanie uwagi na tak istotną czynność, jak rozczesywanie włosów i szarpanie kosmyków, prowadzi do pogłębienia problemu wypadania, a także może łamać cienkie i delikatne włosy. Aby tego uniknąć , rozczesywanie pasm należy zawsze rozpoczynać od końców i powoli przesuwać szczotkę ku górze. Nie bez znaczenia jest również to, czym czeszemy włosy. Do rozczesywania włosów na mokro warto wybrać grzebień sferyczny, natomiast w przypadku szczotki, dobrze sprawdzą się te z dodatkiem naturalnego włosia.
Maski czy odżywki zawierające silikony mogą nadmiernie obciążać cienkie włosy. Absolutnie nie powinno się ich nakładać na skórę głowy - ewentualnie od połowy ucha w dół. Silikony nie są jednak polecane w pielęgnacji tego typu włosów, gdyż łatwo się nadbudowują i szybko mogą obciążyć kosmyki, powodując tzw. „przyklap". Cienkie włosy lubią natomiast delikatne mycie. Polecana jest szczególnie metoda OMO, dzięki której odpowiednim szamponem można unieść włosy u nasady i jednocześnie ochronić delikatne końcówki stosując odżywkę bez silikonów.
Zarówno zbyt gorąca, jak i zbyt zimna wodo nie służą włosom, szczególnie tym cienkim. Gorąca woda otwiera łuski włosa prowadząc do ich zwiększonej wrażliwości czy przesuszenia skóra głowy. Nie należy popadać również w drugą skrajność, gdyż mycie włosów w zimnej wodzie także nie jest zdrowe dla włosów czy skóry głowy. Dlaczego? Łatwo bowiem przeziębić w ten sposób mieszki włosowe, co w rezultacie przyczynia się do wzmożonego wypadania kosmyków.
Odpowiednie cięcie jest kluczowe w przypadku cienkich i pozbawionych objętości włosów. Delikatne włosy nie lubią bowiem nadmiernego cieniowania. Taka fryzura sprawia, że wyglądają jak przerzedzone piórka i dużo szybciej się niszczą - stają się poszarpane, łamliwe i porowate. Cienkie i delikatne włosy najlepiej prezentują się w cięciu na prosto, w kształcie U lub V. Wówczas wydają się gęstsze, mocniejsze i zdrowsze.