Część z nas winą za posiadanie cienkich i rzadkich włosów może obarczyć geny, jednak wiele kobiet często każdego dnia pracujemy na to, by regularnie trać gęstość i objętość kosmyków. Wniosek jest prosty - jeśli nie odziedziczyłaś cienkich włosów po rodzicach czy dziadkach, najprawdopodobniej popełniasz te błędy w codziennym dbaniu o nie.
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że problem rzadkich i cienkich włosów leży często w nieodpowiednio zbilansowanej diecie. Niewłaściwe, niezdrowe odżywianie czy restrykcyjne odchudzanie skutkuje zwykle niedoborami witamin i minerałów, które budują strukturę włosa i odpowiadają za jego kondycję. Do najważniejszych witamin na włosy zalicza się m.in. witaminę A, która chroni włosy przed przesuszeniem, witaminę E niwelującą działanie wolnych rodników czy biotynę zapobiegającą wypadaniu włosów. Do cennych dla włosów minerałów należą natomiast m.in. cynk, żelazo, miedź oraz jod. Jeśli chcesz się cieszyć gęstymi i zdrowymi włosami zadbaj, by w twojej diecie znalazły się produkty bogate w te witaminy i minerały.
Cienkie włosy są zwykle również bardzo delikatne, mają tendencję do wypadania i mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli podczas rozczesywania cienkich kosmyków szarpiesz je, problem może się nasilić . Aby tego uniknąć czesz włosy partiami, delikatnie zaczynając od końcówek, a następnie powoli przesuwając grzebień lub szczotkę ku górze. To zdecydowanie ograniczy powstawanie kołtunów, wyrywanie i łamanie kosmyków.
Cienkie i nadmiernie wypadające włosy mogą być spowodowane źle dobraną pielęgnacją lub ich zbyt agresywną stylizacją. Częste suszenie, prostowanie, tapirowanie, kręcenie, ciasne upięcie czy zbyt intensywne farbowanie mogą przyczyniać się do podrażniania skóry głowy i mieszków włosowych, a co za tym idzie powodować osłabienie pasm, a w rezultacie sprawiać, że włosy staną się słabe, rzadkie i cienkie. Na co dzień susz włosy jedynie chłodnym nawiewem i staraj się nie stylizować ich przy użyciu wysokich temperatur.
Skupiasz się tylko na łodydze włosa i nie zwracasz uwagi na skórę głowy? To ogromny błąd! Odpowiednie pielęgnowanie skóry głowy jest kluczowe dla kondycji włosów. W końcu to właśnie z niej wyrastają włosy. Łodyga włosa jest martwa, więc aby poprawić kondycję kosmyków należy inwestować w jego żywą część, czyli cebulkę znajdującą się w skórze głowy. Nieocenione będą tu wcierki, czyli płynne odżywki przeznaczone do skóry głowy. Taką wcierkę można kupić gotową lub samodzielnie przygotować w domu i stosować przed lub po każdym myciu. Pamiętaj jednak, żeby unikać wcierek z alkoholem w składzie - może on wysuszać i podrażniać. Wcierając wcierki, warto również pamiętać o systematycznym oczyszczaniu skóry głowy i złuszczaniu martwego naskórka za pomocą peelingu trychologicznego. Dzięki temu składniki odżywcze będą mogły swobodnie wnikać w głąb skóry.