Co na wypadanie włosów? Dieta, zioła i domowe sposoby na wypadanie włosów

Co na wypadanie włosów? To pytanie zadaje sobie każdy, kto na szczotce, grzebieniu czy dłoniach zobaczy choćby kilka włosów. Ich wypadanie jest normalnym procesem zachodzącym w organizmie, ale kiedy tracimy je nie tylko podczas mycia i czesania, warto spróbować je wzmocnić poprzez odpowiednią dietę, pielęgnację czy suplementację.

Z problemem wypadania włosów spotyka się coraz więcej kobiet i mężczyzn, także w młodym wieku. Przyczyny wypadania włosów mogą być przeróżne, ale w dużej mierze zależą od nas samych, między innymi od doboru kosmetyków do włosów, ich pielęgnacji czy nawet sposobu odżywiania się. Warto przyjrzeć się temu, jak prawidłowo dbać i zatrzymać ich wypadanie.  

Lato to trudny okres dla włosów. Jak chronić je przed działaniem promieni słonecznych? Lato to trudny okres dla włosów. Jak chronić je przed działaniem promieni słonecznych?

Co na wypadanie włosów - jak dbać o włosy?

Jedną z ważnych zasad dbania o włosy jest prawidłowa i systematyczna pielęgnacja nie tylko włosów ale również skóry głowy. Zalecane jest stosowanie dobrej jakości kosmetyków, które odpowiednio nawilżą włosy i dostarczą im wartościowych składników, olejków i ekstraktów, a jednocześnie nie będę ich zalepiać. Warto zapoznać się ze składami kosmetyków, unikać tych intensywnie myjących, które wcale nie będą pomagać skórze głowy. SLSy zawarte w niektórych kosmetykach będą niszczyć naturalną barierę ochronną skóry, a w efekcie, doprowadzą do jej wysuszenia. Wybierając kosmetyki do włosów, warto dokładnie przeczytać skład i szukać przede wszystkim naturalnych składników.

Równie dobrze takie kosmetyki sprawdzą się podczas stylizacji włosów, do której używamy suszarek, prostownic czy lokówek. Aby uniknąć łamania i wyrywania włosów, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup szczotki odpowiedniej dla rodzaju naszych włosów. Co więcej, dobra szczotka to niewielka inwestycja, a kupiona raz spokojnie posłuży kilka lat. Każdego dnia włosy narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Szalik, pasek torebki, wiatr czy słońce bardzo źle wpływają na kondycję końcówek włosów, które także należy odpowiednio zabezpieczyć stosując między innymi olejki czy olejkowe maseczki. Takie kosmetyki domykają łuski włosa i zapobiegają ich otwarciu lub "podważeniu" w ciągu dnia. 

Dieta na wypadanie włosów

Jedną z przyczyn wypadania włosów są niedobory witamin z grupy B:

  • witaminy B1 (tiaminy),
  • witaminy B2 (ryboflawiny),
  • witaminy B3 (niacyny),
  • witaminy B5 (kwasu pantotenowego),
  • witaminy B6 (pirydoksyny),

a także kwasów omega-3, witamin A,C, E oraz cynku, miedzi i żelaza

Dzięki zbilansowanej diecie wzmocnisz włosy i odzyskasz ich dawny blask. Ważnymi składnikami będą świeże warzywa, w szczególności ciemnozielone, ryby, szczególnie tłuste ryby morskie, które dostarczają kwasów omega-3. Jedz odpowiednią ilość białka – fasolę, przetwory mleczne i chude mięsa. Dwa razy w tygodniu jedz wołowinę, która stanowi źródło żelaza, cynku i białka. Wybieraj pełnoziarniste pieczywo i brązowy ryż. Używaj zdrowych tłuszczów, jak olej rzepakowy, lniany lub oliwa z oliwek. Zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem, np. stewią, ksylitolem lub erytrytolem, a także ogranicz picie kawy. Jeśli masz problem z podjadaniem to jako przekąski wybieraj orzechy oraz nasiona roślin oleistych. Zastanawiasz się nad suplementacją witamin? Najpierw skonsultuj się z lekarzem. 

Wypadanie włosów może też być objawem chorób czy groźnych niedoborów, dlatego warto wykonać badania kontrolne i skonsultować się z lekarzem. 

Zioła na wypadanie włosów

Naturalnym sposobem na wzmocnienie włosów jest zastosowanie ziołowych naparów, w formie naparu do picia lub płukanki. Jakie są najlepsze zioła na wypadanie włosów?

  • Siemię lniane na włosy - wystarczy przyrządzić napar - łyżkę siemienia lnianego zalewamy szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody i odstawiamy na około 15 minut.
  • Sok z brzozy na włosy - aby przygotować płukankę należy 0,5 litra wrzącej wody zalać jedną szklankę suszonych liści brzozy i gotować przez kilka minut. Następnie odstawić na 10 minut pod przykryciem. Po odcedzeniu takim naparem płuczemy włosy i skórę głowy.
  • Tatarak zwyczajny na włosy - aby przygotować płukankę, 2 łyżki kłącza zalej 0,5 litra ciepłej wody, gotuj pod przykryciem przez 15 minut. Odstaw do ostygnięcia a następnie przecedź. Po umyciu włosów spłucz je odwarem, lekko masując głowę. Delikatnie wytrzyj włosy ręcznikiem i pozostaw do wyschnięcia.

Równie skutecznymi ziołami stosowanymi na wypadanie włosów są pokrzywa, łopian czy skrzyp. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z ich stosowaniem i pamiętać o skutkach ubocznych. Nie zaleca się na przykład picia więcej niż czterech filiżanek naparu z pokrzywy dziennie. 

Pokrzywę najlepiej zbierać do wiklinowego koszyka lub papierowej torby Pokrzywa. Jak suszyć pokrzywę? Jakie właściwości ma pokrzywa?

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów należą do najprostszych i najłatwiej dostępnych metod walki z tą przypadłością. W wielu przypadkach mogą okazać się wystarczające do poprawy kondycji włosów i wizyta u specjalisty nie będzie koniecznością. Warto jednak pamiętać, że nie każdy problem da się rozwiązać w ten sposób. 

  1. Maseczka z jajek - do tej domowej odżywki na bazie jajek wykorzystujemy tylko żółtka. W zależności od efektów, które chcemy uzyskać, łączymy żółtko z oliwą, miodem czy olejkiem rycynowym. Maskę nakładamy na włosy i skórę głowy przed myciem, zakładamy foliowy czepek i turban z ręcznika i zostawiamy na około 30 minut, po czym myjemy włosy jak zawsze. Mieszanka nie tylko regeneruje skórę głowy, ale też nawilża i odżywia włosy oraz dodaje im objętości.
  2. Sok z czarnej rzepy - możemy uzyskać go z sokowirówki, jeśli jednak nie mamy możliwości wyciśnięcia soku, możemy zetrzeć rzepę na tarce, a następnie odcisnąć sok przez gazę lub bawełnianą ściereczkę. Sok nakładamy na wilgotne włosy i skórę głowy na około 30 minut przed myciem. Rzepa ma właściwości regenerujące i pobudzające krążenie, a co za tym idzie przywraca prawidłową pracę cebulek i przyspiesza wzrost włosów.
  3. Masaż skóry głowy - masaż poprawia ukrwienie i krążenie, co bezpośrednio wpływa na kondycję włosa. Masaż można wykonywać zarówno na sucho, jak i na mokro – podczas mycia. Powinien trwać około 5 minut i być powtarzany codziennie. Trzeba wykonywać delikatne okrężne ruchy opuszkami palców. Należy pamiętać, że tylko systematyczne wykonywanie masażu przyniesie oczekiwane rezultaty. Pierwsze rezultaty są zauważalne po upływie 2 – 4 tygodni.

Zobacz też: Jak prawidłowo myć włosy, żeby nie były tłuste? O tym musisz pamiętać

Zobacz wideo Znacie ten sposób?
Więcej o: