Czy można farbować włosy w ciąży? Specjaliści wyjaśniają, na czym polega ryzyko

Wszystkie przyszłe mamy chciałyby czuć się piękne w tak wyjątkowym czasie, jakim jest ciąża. Niektóre z nich decydują się na zmianę fryzury. Czy można farbować włosy w ciąży? Warto przed wykonaniem zabiegu dowiedzieć się, czy to działanie jest bezpieczne dla rozwijającego się maleństwa.

Wiele osób twierdzi, że kategorycznie zabronione jest farbowanie włosów w ciąży, gdyż działa to w sposób negatywny na rozwijający się płód. Co poradzić w sytuacji, gdy ciężarna chciałaby poprawić wygląd swojej fryzury, a farb używa już od wielu lat? Okazuje się, że sprawa zmiany koloru włosów w ciąży nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wątek do dzisiaj jest kością niezgody wśród ginekologów i dermatologów.

czyszczenie tapicerkiCzyszczenie tapicerki meblowej. Posyp kanapę tym produktem.

Czy można farbować włosy w ciąży? Odpowiedź nie jest taka prosta

Opinie lekarzy na temat farbowania włosów w ciąży są podzielone. Niektórzy nie widzą żadnych przeszkód, a inni radzą się wstrzymać nawet aż do zakończenia karmienia piersią. Badania wskazują jednak na to, że składniki zawarte w farbach do włosów nie zawierają dużej ilości toksyn, które mogłyby w znaczący sposób zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Skóra podczas zabiegu wchłania niewielkie ilości farby, jednak nie przenika ona do krwiobiegu matki. Mimo to wciąż nie ma zbyt wiele danych, które informowałyby o skutkach działania większych ilości substancji zawartych w takich produktach na płód. 

Ashley Graham pokazała rozstępy w odważnej kreacji. 'Jedna z najseksowniejszych kobiet' (zdjęcie ilustracyjne)Ashley Graham pokazała rozstępy w odważnej kreacji. Fanki: "Jesteś taka piękna!"

W którym tygodniu ciąży można farbować włosy? 

Wielu lekarzy radzi, by z farbowaniem włosów wstrzymać się w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż wtedy płód jest najwrażliwszy na czynniki zewnętrzne. Drugi i trzeci trymestr jest dużo lepszym czasem na takie zmiany, gdy wszystkie kończyny i narządy wewnętrzne dziecka zostaną już wykształcone. Lekarze informują też, że jeśli zabieg jest dla kobiety ważny, to powinna wybrać w tym celu farbę niezawierającą amoniaku. Co prawda produkty do włosów zazwyczaj nie mają go w sobie dużo, jednak wciąż lepiej dmuchać na zimne, niż podejmować niepotrzebne ryzyko. Dzięki temu można uniknąć działań niepożądanych.

Czy rozjaśnianie włosów w ciąży szkodzi dziecku? Na to należy zwrócić uwagę

Okazuje się, że nieco inne działanie niż farby mają rozjaśniacze do włosów na ciele. Kobiety sięgają po nie, gdyż ze względu na hormony owłosienie w tym szczególnym czasie może być ciemniejsze. Takie produkty wydają się mieć w miarę bezpieczne działanie, ponieważ nadtlenek wodoru szybko się rozpada i tylko niewielka jego ilość przenika do ciała. Mimo wszystko zaleca się, by również i z tym wstrzymać się w pierwszym trymestrze ciąży.

Więcej o: