Wypadają ci włosy, swędzi skóra głowy? Winowajcą może być popularny składnik

Wypadanie włosów to bardzo powszechny problem. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się zazwyczaj stres oraz złą dietę. Warto jednak wiedzieć, że często odpowiada za to składnik, który często pojawia się w szamponach.

Mowa o kokamidopropylobetainie (cocamidopropyl betaine). To substancja myjąca, pochodna oleju kokosowego. Obecnie jest ona bardzo powszechnie stosowana w różnych produktach kosmetycznych - między innymi w szamponach.

Wypadają ci włosy, swędzi skóra głowy? To może być winowajca

Często możemy jednak spotkać się z opinią, że w przypadku osób wrażliwych na mocniejsze detergenty, cocamidopropyl betaine często wywołuje różne niepożądane reakcje. To przede wszystkim:

  • nadmierne wypadanie włosów,
  • podrażnienia skalpu,
  • łupież,
  • swędzenie skóry głowy.  

Co ciekawe, osoby, które zrezygnowały z produktów zawierających ten składnik, często bardzo szybko zauważały poprawę. Warto więc przeprowadzić test, jeśli zauważacie u siebie wspomniane objawy. Na jakiś czas zrezygnujcie z szamponu, który zawiera cocamidopropyl betaine i zastąpcie go produktem, który nie ma tej substancji w swoim składzie. Jeśli objawy mimo to nie ustąpią, prawdopodobnie przyczyna problemu leży gdzie indziej. Wówczas warto skonsultować się z dermatologiem. 

Szampony bez cocamidopropyl betaine

Niestety obecnie większość szamponów do włosów zawiera w swoim składzie cocamidopropyl betaine. Udało nam się jednak znaleźć kilka propozycji z różnych półek cenowych. Oto one:

  • Alterra, Szampon do włosów Bio Malwa (cena: około 12 zł);
  • Anwen, Hair me more, szampon zwiększający objętość włosów (cena: od 20 do 35 zł);
  • OnlyBio, Szampon balansujący Hair in balance (cena: 20-30 zł);
  • Lador Dermatical Hair-Loss Shampoo 530 ml (cena: około 150 zł).

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: