Swędząca skóra głowy? Rozpyl to na włosach, a szybko odczujesz ulgę

Swędząca skóra głowy może być bardzo uciążliwa. Problem często oznacza, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Gdy pojawi się sucha skóra głowy, warto zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację i zastosować domowy preparat, który szybko ukoi ból. Jak go przygotować?

Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, skąd bierze się sucha skóra i swędzenie głowy. Zmiany mogą wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji, ale nie tylko. Gdy zauważysz problem, podejmij działania od razu, a szybko odczujesz ulgę. Sprawdź, jak poradzić sobie prostymi, domowymi sposobami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak się rozwija najmłodszy synek Ibisza? "Zdjęta ze mnie skóra"

Swędząca skóra głowy. Co wywołuje uciążliwy problem? 

Swędzenie skóry głowy zazwyczaj jest uciążliwe i nieprzyjemne. Gdy się pojawi, warto znaleźć przyczynę problemu. Może ona wynikać ze zmian produktów (na przykład szamponu do włosów), czy nieprawidłowej pielęgnacji. Okazuje się, że proste działania pomogą zapobiec kłopotowi.

  1. Zawsze zwracaj uwagę na skład kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć uczulenie na któryś ze składników, zrezygnuj ze stosowania produktu. Na uwagę zasługują zwłaszcza metyloizotiazolinon, kokamidopropylobetaina i SLS (Sodium Lauryl Sulfate).
  2. Dokładnie spłukuj szampon, odżywkę i maskę z włosów. Przyczyną świądu może być niedokładna pielęgnacja i oczyszczanie skóry głowy, dlatego warto zwrócić na to uwagę. 
  3. Dbaj o czystość akcesoriów do włosów. Regularnie czyść szczotki, spinki czy gumki. Zwracaj też uwagę na częste pranie pościeli, która każdej nocy ma styczność z ciałem.

Sucha skóra głowy? Problem rozwiążesz stosując wcierkę z kuchennego produktu

Na suchą i swędzącą skórę głowy sprawdzi się wykorzystanie domowych metod. Jedną z nich jest zastosowanie popularnego w kuchni octu jabłkowego. Preparat działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie oraz ma właściwości łagodzące.

  1. Połącz 1 łyżkę octu ze szklanką letniej, przegotowanej wody. Zamieszaj produkt.
  2. Namocz waciki lub płatki kosmetyczne w roztworze i przemyj nimi suche i swędzące miejsca. Jeśli chcesz, możesz przelać substancję do buteleczki z atomizerem i rozpylić ją bezpośrednio na skórę głowy.
  3. Spłucz produkt po 10 minutach.

Jeśli mimo starannej pielęgnacji i stosowania produktów uśmierzających świąd skóry problem nie ustępuje lub się nasila, skorzystaj z pomocy lekarza. Kłopot może być spowodowany chorobą, z której nie zdajesz sobie sprawy. Specjalista na podstawie wywiadu i badań nakreśli przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Więcej o: