Czy dobry szampon powinien się pienić? Zanim powędrujesz z nim do kasy, zerknij na etykietę

Wylewamy trochę szamponu na rękę i zaczynamy myć włosy. Nie pieni się, więc dodajemy więcej i więcej, dopóki nie zobaczymy na głowie białego puchu. Czy rzeczywiście powinnyśmy tak robić? Okazuje się, że piana wcale nie jest konieczna do prawidłowego mycia.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Mycie włosów ma na celu oczyszczenie skóry głowy z łoju, brudu i pozostałości po kosmetykach. Przyjęło się, że im bardziej szampon się pieni, tym jest lepszy. Tak naprawdę to jeden z największych urodowych mitów. Dzięki pianie szybciej rozprowadzamy produkt na włosach, ale wcale nie jest to równoznaczne, z tym że dobry szampon powinien się pienić.

Zobacz wideo Szampon do włosów ma więcej zastosowań, niż mogłoby się wydawać. Sprawdź je

Jak powstaje piana z szamponu? Mniej znaczy więcej

Do produkcji szamponów bardzo często wykorzystuje się SLS, czyli etoksylowany laurylosiarczan sodu. Jest on pochodną soli i ma właściwości oczyszczające. To właśnie ten składnik odpowiada za pienienie się szamponu i pomaga w usunięciu martwego naskórka. Kosmetyki, które nie mają go w składzie, trudniej rozprowadza się po włosach, bo się nie pienią. Szampon z dodatkiem SLS ma też jednak swoje ciemne strony. Działa wysuszająco, przez co może podrażnić skórę głowy, wywołać świąd i łupież. Kosmyki po umyciu są poplątane, a fryzura trudna do ułożenia. Z tego względu coraz więcej osób rezygnuje z tego typu kosmetyków i wybiera produkty całkowicie pozbawione SLS.

Jak myć włosy? Nie potrzebujesz do tego piany

- Gęsta, mocna piana wygląda dobrze na reklamie, jednak nie jest potrzebna do umycia skóry głowy - wyjaśniła na swoim profilu na Instagramie Agnieszka Pocztarska, autorka książek i specjalistka z "Czytamy Etykiety". Zamiast dokładać kolejną porcję szamponu, lepiej spienić go w kubku albo butelce. Dzięki takiemu rozcieńczaniu nasza skóra nie ma bezpośredniego kontaktu ze stężonym szamponem.

 

Pienienie się szamponu nie ma więc nic wspólnego z jego skutecznością. Pamiętaj, żeby kosmetyk nakładać tylko na skórę głowy, a nie na całej długości włosów. Dzięki temu unikniesz matowienia kosmyków i cały czas będą one błyszczące.

Więcej o: