Wypadanie włosów, czy to spowodowane stresem, czy uwarunkowaniami genetycznymi, to bolesny punkt, który wysyła wiele kobiet w długą i kosztowną podróż w kierunku zdrowych pasm. Jeśli jednak w pielęgnacji włosów zabraknie olejku rozmarynowego, możesz przegapić osiągnięcie imponujących rezultatów.
Zobacz wideo
Monika Richardson o metamorfozie. Jakie włosy sobie jeszcze zafunduje?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Co to jest olejek rozmarynowy? Poznaj jego dobroczynne działanie na włosy
Olejek rozmarynowy to olejek pozyskiwany z kwiatów i liści rośliny rozmarynu. Stosowany w pielęgnacji włosów może przynieść szereg korzyści. Oto jego główne zadania:
- Może wzmocnić włosy i poprawić zdrowie skóry głowy. Wynika to z jego właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych, które wspólnie rozwiązują te problemy.
- Może chronić przed uszkodzeniami. Olejek rozmarynowy może działać jako tarcza przed stresorami środowiskowymi dzięki stężeniu przeciwutleniaczy. Zwalcza uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki w leczeniu i zapobiega niektórym szkodliwym skutkom promieniowania UV i zanieczyszczeń.
- Może pomóc na porost włosów. Olejek rozmarynowy zawiera kwas karnozowy, który pomaga naprawić uszkodzenia tkanek i usprawnić obrót komórek. Składnik ten zapobiega wiązaniu się hormonu odpowiedzialnego za wypadanie włosów, z receptorem, stymulując w ten sposób wzrost włosów.
Olejek rozmarynowy na włosy. Jak stosować go w codziennej rutynie pielęgnacyjnej?
Rozmaryn możesz stosować w różnej formie w codziennej pielęgnacji włosów. Jedną z nich jest wcierka, którą możesz przygotować samodzielnie w domu. Regularnie stosowana wzmocni strukturę kosmyków i przyspieszy ich porost. W tym celu potrzebujesz garść świeżych lub suszonych liści rozmarynu oraz cztery szklanki wrzącej wody.
- Do garnka wlej wodę i dodaj gałązki rozmarynu.
- Zredukuj moc palinka i gotuj pod przykryciem przez ok. 30 minut.
- Zostaw do ostudzenia, a następnie przelej do butelki z atomizerem i przecedź.
- Wetrzyj w skórę głowy po całkowitym pozbyciu się piany z szamponu i zostaw całość na głowie.
- Pozostaw do wyschnięcia.
- Po wysuszeniu włosy będą pięknie lśniły i będą mniej podatne na uszkodzenia.
Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie rozmarynowej płukanki może przyciemnić nieco naturalny kolor włosów. Dodatkowo pamiętaj o jednoczesnym stosowaniu odżywki lub maski nawilżającej do włosów, gdyż płukanki ziołowe mogą je bowiem lekko przesuszać. Nie zapomnij też o wykonaniu próby alergicznej przed zastosowaniem produktu.