Masz rzadkie i oklapnięte włosy? Kilka kropli, a zaczną rosnąć i będą odbite od nasady

Rzadkie, wypadające i bez objętości włosów to utrapienie wielu kobiet. I choć w sklepach jest wiele kosmetyków, które mają przyjść z pomocą, w kuchni znajdziesz dużo tańszy, a równie skuteczny produkt. Wystarczy odrobina i chwila pod prysznicem, a efekty cię zachwycą.

Więcej na temat włosów przeczytasz na Gazeta.pl

Na gęstość włosów wpływa wiele czynników. Jednym z podstawowych jest oczywiście genetyka, ale nie tylko. Na kondycję i wygląd włosów wpływa także styl życia, dieta czy ich odpowiednia pielęgnacja. Dużą rolę odgrywa również odpowiednie nawodnienie, gdyż podobnie jak roślinom, ciężko jest rosnąć bez wody (na wysuszonej ziemi), tak samo włosy potrzebują, by skóra głowy była nawilżona od wewnątrz. Od zewnątrz z kolei świetnie sprawdzą się domowe wcierki, a zwłaszcza jedna, którą uwielbiają włosomaniczki.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy masowo jeżdżą do Turcji przeszczepiać włosy?

Tani i domowy sposób na rzadkie włosy

Rozmaryn od lat wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Poprawia m.in. kondycję skóry, łagodzi stany zapalne, a także pobudza krążenie. Jednym z tańszych i popularniejszych sposobów na porost włosów, wśród dbających o włosy kobiet, jest stosowanie wcierki z rozmarynu, którą z łatwością można zrobić w domu. W sieci znaleźć można różne przepisy na tego typu wcierkę. Jednym z nich na TikToku podzieliła się twórczyni z profilu @super.wlosy.

Jak zrobić wcierkę na porost włosów z rozmarynu? - Do garnka wlej szklankę wody (tak by przykryć rozmaryn), dodaj 2-3 gałązki świeżego rozmarynu, zagotuj wodę, przykryj, zredukuj moc palinka do 2-3 i gotuj pod przykryciem przez ok. 15 min. Zostaw do ostudzenia. Część przelej do butelki z atomizerem, a pozostałość np. Do słoika. Włóż do lodówki. Taką wcierkę można przechowywać w lodowce przed 7 dni - czytamy pod opublikowanym filmikiem. Taką wcierkę można stosować codziennie, rozpylając niewielką ilość na czystą skórę głowy.

Dwie proste zmiany, po których włosy będą rosły gęste i zdrowe

Aby rozmarynowa wcierka mogła zadziałać, warto zadbać również o dobre oczyszczanie skóry głowy. Regularny peeling skóry głowy oraz prawidłowe mycie głowy to podstawa. Tak, okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, jak poprawnie myć włosy. Przystępując do tej czynności trzeba mocno zmoczyć włosy letnią wodą (zarówno zbyt zimna, jak i zbyt ciepła źle wpływa na kondycję kosmyków), a następnie delikatnie wmasować w skórę głowy rozwodniony wcześniej szampon. Spłukać i... powtórzyć czynność po raz drugi, tym razem zostawiając szampon na skórze głowy przez około 3 minuty. Na koniec pozostaje dokładnie spłukać, delikatnie odsączyć z nadmiaru wody i przejść do nakładania odżywki lub maski. Tak dokładne mycie skóry głowy nie tylko pozwoli składnikom wcierki lepiej wnikać w głąb skóry, lecz także sprawi, że kosmyki będą bardziej odbite od nasady.

Drugą kwestią jest spanie w mokrych włosach. To nawyk, z którym każdy powinien zerwać raz na zawsze. Skóra głowy po umyciu powinna być jak najkrócej mokra, więc wbrew krążącym mitom, najlepiej od razu wysuszyć włosy chłodnym nawiewem suszarki. Położenie się spać w mokrych włosach stwarza idealne warunki (wilgoć i ciepło) do wzrost kolonizacji mikrobiomu, co może być źródłem problemów skórnych, a co za tym idzie, nadmiernego wypadania włosów. 

Należy pamiętać, że z każda niepokojącą zmianą, jaką jest m.in. nadmierne wypadanie włosów, należy udać się do lekarza, w celu zdiagnozowania przyczyny problemu.

Więcej o: