Tworzenie listy nie jest łatwe - w końcu trudno pominąć własne upodobania i dostosować się do cudzego gustu. Niniejsza lista powstała zatem jako rezultat kilkutygodniowego szpiegowania cudzych recenzji, życzeń i uczuć wyznawanych kolejnym pisarzom. Ostatecznie lista mająca liczyć sobie 10 żelaznych pozycji nieco się rozrosła, mamy nadzieję, iż z korzyścią dla czytelnika.
Większość polecanych książek posiada także wersje elektroniczne, gdyż zauważalnie wzrasta liczba tych, którzy domagają się zapełniania czytników zamiast półek. Przy okazji wywiązała się także dyskusja o tym, w jaki sposób elegancko dać w prezencie e-booka, skoro nie można zapakować go w szeleszczący papier i przewiązać wstążeczką.
Można oczywiście rozwiązać sprawę prosto i podarować komuś bon prezentowy do wirtualnej księgarni lub kupon z kodem aktywacyjnym - jeśli księgarnia umożliwia takie opcje. W księgarni Publio (tak, polecamy po kumotersku) istnieje także opcja wysłania prezentu na dowolny adres e-mail. Mamy możliwość wpisania dedykacji lub życzeń dla obdarowanego. Można także wskazać datę wysyłki prezentu, co jest wielce praktyczną opcją. Co prawda nadal pozbawia to obdarowanego możliwości odpakowania upominku, ale można skorzystać z pomysłu mojej kreatywnej znajomej, która wydrukowane okładki elektronicznych książek wkleja w gustowną kartkę świąteczną. Poza tym można oczywiście pobrane pliki nagrać na płytę lub pendrive, który może być dodatkowym upominkiem.
Choć jest pewnym ryzykiem kupowanie pożeraczowi książek pozycji obecnych na rynku już kilka miesięcy, nie skupiamy się tylko na nowościach, gdyż przedkładamy wartość nad aktualność. Siłą rzeczy nie udało się umieścić tu wszystkich godnych polecenia pozycji, liczymy jednak na to, że uzupełnicie tę listę w komentarzach. Kliknięcie w tytuł książki pozwala przejść do jej opisu i możliwości zakupu w Publio.pl . Kolejność jest zdecydowanie przypadkowa!
fot. Publio.pl fot. Publio.pl fot. Publio.pl
"Drach" , Szczepan Twardoch - Wydawnictwo Literackie
Niektórzy zapominają o tym, że Szczepan Twardoch jest pisarzem. Jego obecność w mediach często nie jest związana ściśle z literaturą, a raczej z kondycją naszego państwa i społeczeństwa. Zdecydowane poglądy Twardocha mogą sprawiać, iż postrzegany jest bardziej jako komentator rzeczywistości, a nie piekielnie zdolny literat. Przeoczenie "Dracha" może być niewybaczalnym błędem. Trudno powiedzieć, czy "Drach" to rodzinna saga, czy może genialna opowieść o samym Śląsku, czy też powieść, która wymyka się wszelkim definicjom. Na pewno jednak stwierdzić można, że to wielka, mocna i w perwersyjny sposób czarująca literatura.
"Gniew" , Zygmunt Miłoszewski - W.A.B.
W wywiadzie opublikowanym kilka tygodni temu Zygmunt Miłoszewski wyznał, że nie chce już pisać kryminałów. Tym, którzy poznali już prokuratora Szackiego, trudno będzie pogodzić się z tą deklaracją. Szczególnie po lekturze "Gniewu", który jest zdecydowanie obowiązkową lekturą tej jesieni, zwłaszcza jeśli przeczytało się poprzednie powieści o Szackim. Finałowy tom dostarcza emocjonalnych wrażeń i zimnych dreszczy. Cała trylogia o prokuratorze Szackim może być zresztą prezentem doskonałym, zapewniającym obdarowanemu długie godziny w fotelu. Nie jest to może lektura dla wrażliwych dorastających panien (zdecydowanie nie polecamy), ale wielbiciele mocnych doznań z pewnością docenią ten doskonały kryminał.
"Przebudzenie" , Stephen King - Prószyński Media
Najnowsza powieść Kinga to fantastyczny powrót do tego, co w jego książkach najlepsze. Leniwy początek, pełen napięcia (naprawdę!) rozwój akcji i mroczne, zaskakujące zakończenie. To kolejna opowieść o tym, jak jedno dramatyczne wydarzenie może wpłynąć na losy wielu osób i mieć nieoczekiwanie tragiczne konsekwencje nawet po wielu latach. Gdy dorzucimy do tego filozoficzne rozważania nad konfliktem między religią a nauką, intrygujące popkulturowe nawiązania i dyskretnie przemycone wątki autobiograficzne, złoży się to w powieść, którą delektować się można długo i na wielu poziomach. Doskonały prezent nie tylko dla fanów Kinga, ale wszystkich tych, którzy doceniają u pisarza umiejętność fantastycznego budowania napięcia i zaskakiwania czytelnika.
fot. Publio.pl fot. Publio.pl fot. Publio.pl
"Kosogłos" , Suzanne Collins (seria "Igrzyska śmierci") - Media Rodzina
Trzecia i ostatnia część cyklu powieści Suzanne Collins o totalitarnym państwie Panem i jego mieszkańcach, którzy wzniecili bunt, by obalić rządy złowrogiego Kapitolu. To prezent dla tych, którzy poznali już Katniss Everdeen i polubili ją mimo jej trudnego charakteru (to niełatwe zadanie). Wszystkie trzy powieści cyklu to także doskonały prezent dla czytelnika, który lubi zanurzać się w obce światy, zwłaszcza gdy idzie to w parze z wartką akcją i solidną dawką emocji. Dla fanów serii (i leniuszków) doskonałym prezentem może być także cała seria w postaci audiobooków lub elektroniczny komplet, gdyż wedle zeznań wielbicieli jest to książka, do której często ma się ochotę powrócić.
"Marsjanin" , Andy Weir - Wydawnictwo Akurat
W telegraficznym skrócie - Robinson Crusoe w kosmosie. Bez Piętaszka (choć to akurat dyskusyjne). Oczywiście wszystko to już było, ale nie znaczy to wcale, że będzie nudno. Wręcz przeciwnie. Mark Watney, bohater tej opowieści, był jednym z pierwszych ludzi, którzy stanęli na Marsie. Teraz jest pewien, że będzie pierwszym człowiekiem, który tam umrze. Podejmuje jednak walkę o przetrwanie, w której możemy mu towarzyszyć. Okazuje się, że Mark to bardzo przyjemny kompan - pomimo swojej tragicznej sytuacji nie traci poczucia humoru, a jeśli nawet trafi mu się chwila zwątpienia, to nosi ona znamiona pogodnej rezygnacji, a nasz bohater potrafi się z niej szybko podnieść. Powieść Andy'ego Weira to dobry prezent nie tylko dla miłośników lekkiego science fiction, ale dla wszystkich czytelników, którzy lubią opowieści o niezwykłych przygodach - sceneria liczy się tu zdecydowanie najmniej. Najważniejszy jest tu bohater, który uczy się dystansu wobec siebie i (wszech)świata, który nie zawsze gra fair...
"Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" , Jonas Jonasson - Świat Książki
Szalenie przyjemnym zajęciem jest rozwiązywanie kryminalnych zagadek z głębi przytulnego fotela. Jeszcze lepiej, gdy można się przy tym pośmiać i poznać zupełnie nieprawdopodobną historię człowieka, który w życiu robił rzeczy przedziwne. Allan Karlsson, który właśnie obchodzić ma setne urodziny, nie zważając na gotowaną dla niego fetę, wyskakuje przez okno i znika. A niebanalna to postać, gdyż nasz pozornie skromny bohater to człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchillem, pił wódkę ze Stalinem i znał Mao Zedonga. Ale tego wszystkiego dowiemy się z tej surrealistycznej opowieści, usiłując jednocześnie domyślić się, co pchnęło Allana do ucieczki, dlaczego organy ścigania są bardzo zainteresowane odnalezieniem staruszka i o co chodzi z pewnym tajemniczym bagażem. Prezent dla każdego, kto lubi pogodne książki obfitujące w zagadki i nieprawdopodobne wydarzenia. A już na pewno dla miłośników Forresta Gumpa. Polecam zwłaszcza w e-booku, gdyż z pewnością nie jest to książka, którą kupuje się dla okładki...
fot. Publio.pl fot. Publio.pl fot. Publio.pl
"Paryż" , Edward Rutherfurd - Czarna Owca
Brzmi jak tytuł przewodnika turystycznego, ale nie dajcie się zwieść. Choć jeśli chcecie komuś kupić przewodnik, wiedząc, iż marzy o przygodach w Paryżu, dołączcie do niego i tę książkę. Gdy obdarowany zrealizuje marzenie o podróży do stolicy Francji, miasto oczaruje go jeszcze bardziej - bo ta historia wciąż pozostanie żywa w jego wyobraźni. Pozornie jest to powieść o splecionych ze sobą na przestrzeni wieków losach czterech francuskich rodów, obfitująca w opowieści o zakazanych związkach, aranżowanych małżeństwach, zemście, miłości i tajemnicach. Ale główną bohaterką, która najbardziej zapada w pamięć, jest sama historia Paryża i burzliwe losy miasta, na którego punkcie oszalało już wielu. To książka dla każdego, kto kocha akcję, romans i sensację, ale jest także ciekawy smaczków ze świata sztuki, literatury i polityki oraz wspaniałych ludzkich historii.
"Feliks, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów" , Rafał Kosik - Powergraph
Nie można w szale przedgwiazdkowym zapomnieć o najmłodszych czytelnikach, choć prawda jest taka, że niektórzy dorośli także ucieszą się z nowej książki w serii Rafała Kosika. Cały cykl to wyjątkowo inteligentne i przyjemne w odbiorze powieści, które uczą, bawią i wciągają po same uszy. Zagadka kryminalna, klasyczne problemy nastolatków, drobne (i nie tylko) sprawy rodzinne - wszystko to podlane sosem z dobrego humoru i mądrego podejścia do życia. Królewskim prezentem dla młodego (duchem także!) człowieka byłaby z pewnością cała seria, ale nawet sakiewka monarchy może na tym nieco ucierpieć. Zawsze można też zacząć od pierwszych tomów z serii - to naprawdę doskonale wydane pieniądze.
"Galveston" , Nic Pizzolatto - Marginesy
Jeżeli macie wśród bliskich lub znajomych fana serialu " Detektyw", może być bardzo zainteresowany lekturą powieści napisanej przez scenarzystę tej amerykańskiej produkcji. Ale "Galveston" to także propozycja dla każdego, kto lubi zapadać w świat mocnego kryminału. Akcja powieści przeniesie czytelnika w mroczne zakątki amerykańskiego Południa, gdzie żyje i pracuje Roy Cady, dwumetrowy brodacz, postrach niesolidnych dłużników w Nowym Orleanie. Pasmo jego sukcesów urywa się niespodziewanie wraz z nadejściem wiadomości o śmiertelnej chorobie, na którą cierpi, i zdradzie, której ofiarą pada. Czas rozliczeń z przeszłością, czas zemsty i czas niespodziewanej miłości złożą się na minuty, które zdecydują o ludzkich losach. Jest tajemnica, jest dreszcz, jest miłość, która potrafi rozkwitnąć nawet w najbardziej zakazanych miejscach. Jest moc.
fot. Publio.pl fot. Publio.pl fot. Publio.pl
"Wszystko, co lśni" , Eleanor Catton - Wydawnictwo Literackie
Żniwo, jakie zbiera gorączka złota w Nowej Zelandii, jest wręcz niewyobrażalne. Zatraceni w poszukiwaniu cennego kruszcu mężczyźni stają w obliczu zagadki dotyczącej splotu zaskakujących wydarzeń. Ale to nie jest jedyna tajemnica, jaką kryje małe miasteczko Hokitika. Każdy z dwunastu mężczyzn ma swoje własne grzechy, sekrety i winy. Należy rozsupłać gordyjski węzeł kryjący w sobie wyjaśnienia. Przyznać trzeba, że autorka powieści doskonale radzi sobie z prowadzeniem akcji, opowieść rozwija się dynamicznie i interesująco, wciągając czytelnika w problemy bohaterów. To jednocześnie awanturnicza powieść przygodowa, kryminał i książka historyczna, a wszystkie te wątki splatają się w doskonałą całość. Nie bez powodu Eleanor Catton to najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera. Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że to książka dla każdego.
"A hipopotamy żywcem się ugotowały" , William S. Burroughs i Jack Kerouac - Czarne
Cała "Seria Amerykańska" wydawnictwa Czarne składa się z książek absolutnie wartych grzechu. Zawiera bowiem pozycje opisujące kulturę i historię Stanów Zjednoczonych, biografie buntowników, awangardowych artystów, opowieści o miejscach i czasach, w których powstawał mit wolnej i niepokornej Ameryki. To także książki, które zaspokoją gusta każdego wymagającego czytelnika poszukującego wielowymiarowych opowieści. "Hipopotamy" to historia, która na publikację czekała ponad sześćdziesiąt lat, i warto złożyć hołd jej autorom, zagłębiając się w lekturze. Morderstwo popełnione w Nowym Jorku staje się pretekstem do fantastycznie poprowadzonej opowieści o amerykańskiej bohemie lat 40., która przedstawiana jest bez żadnej pruderii, genialnym językiem.
"Cudowna" , Piotr Nesterowicz - Dowody na Istnienie
Wydawnictwo Dowody na Istnienie to nazwa nowej inicjatywy Fundacji Instytut Reportażu, współtworzonej przez Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana. Wydawnictwo ma bogate i ambitne plany, my zatrzymamy się na książce, która już się ukazała - lektura "Cudownej" to przyjemność w najczystszej postaci. Jadwiga miała czternaście lat, gdy ukazała się jej Matka Boska. Nie mogło stać się to w gorszym momencie. Był 1965 rok, władze walczyły z każdym przejawem religijności, a wszyscy podążający za cudem we wsi pod Białymstokiem narażali się na represje. I choć brzmi to jak początek magicznej opowieści, jest początkiem wspaniałego reportażu. Piotr Nesterowicz dzięki raportom Służby Bezpieczeństwa i rozmowom z sześćdziesięcioletnią panią Jadwigą relacjonuje przebieg cudownych zdarzeń z godną podziwu wnikliwością. Jeżeli chcecie poznać sekrety cudu w Zabudłowie i dowiedzieć się, dlaczego kobieta, która go doświadczyła, krzywi się na jego wspomnienie - koniecznie sięgnijcie po tę książkę i zróbcie prezent samym sobie. Niestety, książka nie jest dostępna w formie elektronicznej.
Wszystkie powyższe propozycje pojawiły się tu w wyniku eksperymentów na żywych organizmach, które wyraziły aprobatę/zachwyt/fascynację. Czekamy jednak niecierpliwie na wasze sugestie.