Blisko połowa Polaków kojarzy Święta z tłokiem i kolejkami w sklepach

Kilometrowe kolejki w sklepach, tłumy w galeriach handlowych czy generalne porządki w domu. To tylko część zadań do wykonania przed Świętami. Nie bez powodu ten okres może wzbudzać stres i niepokój, przez co u 45% Polaków wywołuje negatywne skojarzenia. Czy istnieje zatem sposób na spokojne przygotowania do Pierwszej Gwiazdki?

Ilość pracy potrzebnej do zorganizowania Wigilii dla wielu z nas może okazać się sporym wyzwaniem. Jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się metody, które umożliwiają nam zwolnienie tempa, nawet w czasie przygotowań do Świąt. Jakie?

Świąteczna batalia

Okres przedświąteczny niemal połowie Polaków kojarzy się z długim staniem w kolejkach sklepowych (45 proc.) czy natłokiem obowiązków, takich jak sprzątanie domu, robienie zakupów, gotowanie potraw wigilijnych czy kupowanie prezentów dla rodziny (20 proc).

W związku z ogromem pracy, jaka czeka nas przed Pierwszą Gwiazdką, ważne jest wcześniejsze przygotowanie, które ułatwi nam walkę z czasem. Ile zazwyczaj trwa ta świąteczna batalia? Jak długo Polacy przygotowują się do Świąt?

  • 60 proc. osób poświęca łącznie nawet kilka dni
  • 27 proc. osób poświęca łącznie tylko kilka godzin
  • 15 proc. osób poświęca łącznie aż kilka tygodni

- Paradoksalnie dla wielu osób okres przedświąteczny oznacza męczące stanie w długich kolejkach sklepowych, a nie radosne oczekiwanie w gronie rodziny. Podkreśla to aż 45% ankietowanych, którzy kojarzą ten czas z tłokiem w galeriach handlowych i supermarketach. Na szczęście istnieje wiele sprytnych rozwiązań, które ułatwiają nam walkę ze świąteczną gorączką i uciekającym czasem. Dzięki nim to, co dla nas najistotniejsze, czyli najbliżsi oraz radosna atmosfera, nie schodzi na drugi plan - mówi Tomasz Dębowski, Dyrektor Marketingu Frisco.pl.

Sposoby Polaków na przygotowania przedświąteczne

W związku z tym, że Święta zaczęły wywoływać w nas stres i frustrację, coraz więcej osób sięga po metody pozwalające w pełni cieszyć się tymi magicznymi chwilami. Trend życia slow zyskuje szerokie grono zwolenników, którzy znajdują sposoby na zwolnienie tempa, zwłaszcza przed Świętami. Najczęściej korzystają w tym celu z takich rozwiązań jak:

  • Robienie zakupów i kupowanie prezentów z wyprzedzeniem: 39 proc.
  • Zamawianie zakupów i prezentów online: 23 proc.
  • Dokładne planowanie zadań: 21 proc.
  • Angażowanie rodziny do pomocy: 17 proc.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jesteśmy w stanie skutecznie i bez niepotrzebnego stresu, poradzić sobie ze wszystkimi obowiązkami. Coraz częściej sięgamy także po sprytne rozwiązania, załatwiając swoje sprawy w sieci.

Zamawianie online jest jednym z najpopularniejszych sposobów na bezstresowe Święta, z którego korzysta już 23 proc. osób. Ponadto aż 97 proc. ankietowanych uważa, że artykuły spożywcze zamówione w e-sklepach pozwalają zaoszczędzić czas. - Zakupy w Internecie możemy robić bez pośpiechu i presji, dzięki czemu bezstresowe Święta stają się możliwe. Ponadto, nie tylko omijamy długie i męczące kolejki, ale otrzymujemy także gwarancję najwyższej jakości produktów - dodaje Dębowski. Składając zamówienie w domowym zaciszu, zakupy online stają się wygodną alternatywą dla wielogodzinnych wypraw do zatłoczonych hipermarketów.

Natomiast wybór dostawy na konkretną godzinę oznacza możliwość precyzyjnego zaplanowania wszystkich zadań. Tym samym poziom niepotrzebnych nerwów zmniejsza się, a my zyskujemy więcej czasu na dekorowanie choinki czy pieczenie pierników.

Najszybszy sposób na pakowanie prezentów? Japońscy sprzedawcy robią to w 15 sekund!

W okresie przedświątecznym często wpadamy w wir obowiązków, jednocześnie zapominając o tym, co jest dla nas najważniejsze. Wspólny czas z bliskimi często schodzi na dalszy plan, jednak sprytne rozwiązania pomagają w organizacji życia i zaplanowaniu zadań. Dzięki temu Święta wreszcie mogą być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Więcej o: