Dopada cię sezonowa chandra? Według ekspertów pomóc mogą... świąteczne dekoracje

Eksperci twierdzą, że zamiast patrzeć z politowaniem na tych, dla których przygotowania do świąt Bożego Narodzenia zaczynają już pod koniec listopada, lepiej... wziąć z nich przykład.

Czemu? Psychoanalityk i psychoterapeuta Steve McKeown, właściciel The McKeown Clinic w St Albans (w hrabstwie Hertfordshire) przekonuje, że wczesne dekorowanie otoczenia na święta (oraz słuchanie piosenek kojarzących się ze specjalnym okresem) ma związek z odczuwaniem szczęścia:

W świecie pełnym stresu i lęków ludzie lubią przypominać sobie o rzeczach, które przynoszą im szczęście, a dekoracje świąteczne przywołują silne uczucia związane z okresem dzieciństwa. Dekoracje są rodzajem ścieżki do tych starych dziecięcych magicznych emocji wiążących się z podekscytowaniem. Wczesny kontakt ze świątecznymi dekoracjami zwiększa odczuwanie ekscytacji.

Amy Morin, psychoterapeutka z Uniwersytetu w Nowej Anglii, potwierdza słowa McKeowna. Według niej dekoracje świąteczne podnoszą poziom szczęścia, ponieważ kojarzą się z domem, poczuciem bezpieczeństwa i bliskimi:

Ludziom, którzy utracili ukochane osoby, święta mogą przypominać tym, jak szczęśliwi czuli się z tą osobą w przeszłości. Wczesne dekorowanie może im pozwolić poczuć lepszą więź z tymi osobami.
Zobacz wideo

Ozdoby na chandrę

Nie powinno zatem bagatelizować się roli świątecznych ozdób i ograniczać się wyłącznie do choinkowych bombek. Nastrajanie się do świąt na długo przed nimi może pomóc osobom, które w okresie jesienno-zimowym odnotowują spadki nastroju, a także tym, które w minionym roku straciły kogoś bliskiego (może być to pomocne w oswojeniu się z myślą o jego  nieobecności podczas wigilijnej kolacji). Wspólne dekorowanie domu na święta jest też doskonałym sposobem na umocnienie rodzinnych więzi i pretekstem do spędzenia ze sobą większej ilości czasu. 

To też może cię zainteresować:

Już jest! Pierwsza wzruszająca świąteczna reklama w tym roku. Jedni płaczą, inni krytykują. '7 milionów za to???'

Idealne święta? Nie są możliwe bez...

Więcej o: