Ozdoby świąteczne DIY- sprawdź, jak zamienić wnętrza w prywatną Narnię

Ozdoby świąteczne DIY bez dużego budżetu? Zastanawiasz się, czy to jest w ogóle możliwe? Sprawdź nasze sprawdzone pomysły na efektowne i tanie ozdoby świąteczne.

Ozdoby choinkowe- miła tradycja 

Własnoręcznie robione bombki i łańcuchy to świąteczny zwyczaj, który poznajemy już na etapie przedszkola. Do wykonania łańcucha można wykorzystać przeczytane gazety oraz kolorowy papier. W formie naturalnych ozdób sprawdzą się też suszone owoce, drobnoziarnisty cukier do wypieków, szyszki, słoiki i trochę złotej farby. Sprawdź, jak szybko i tanio można ozdobić dom na święta, po lekturze tego artykułu ozdoby choinkowe i świąteczne dekoracje nie będą miały przed Tobą tajemnic. 

Ozdoby świąteczneOzdoby świąteczne Vladvictoria, pixabay

Ozdoby świąteczne z recyklingu- świąteczny łańcuch krok po kroku 

Łańcuchem w stylu handmade można ozdobić choinkę lub świąteczny wieniec. To znany i lubiany pomysł na ozdoby świąteczne z recyklingu. Poniżej dostępna jest instrukcja krok po kroku: 

 1. Kartkę z gazety tniemy w pionie na długie paski, które następnie przecinamy na połowę. 
 2. W kolejnym kroku każdy pasek należy zawinąć i skleić jego końce, do połączenia można użyć kleju lub przezroczystej taśmy klejącej. 
 3. Następnie do każdego pierścienia dodajemy kolejny i zatrzymujemy pracę na oczekiwanej długości. 

Proste dekoracje świąteczne DIY. Zdjęcie ilustracyjneProste dekoracje świąteczne DIY. Zdjęcie ilustracyjne udra11/shutterstock.com

Możesz też wykonać prosty łańcuch z foremek do babeczek. Wystarczy sznurek, foremki i klej na gorąco!

Ozdoby świąteczne DIY - łańcuch. Zdjęcie ilustracyjneOzdoby świąteczne DIY - łańcuch. Zdjęcie ilustracyjne 13Smile/shutterstock.com

Ozdoby świąteczne na okno- prywatna Narnia krok po kroku 

Do aranżacji mini lasu na własnym parapecie, będą potrzebne: słoiki różnej wielkości, świąteczne kokardy do pakowania prezentów, mini choinki i cukier do wypieków. 

 • Słoiki na górze ozdabiamy wstążką, zakrętka nie będzie potrzebna. 
 • Do środka należy wsypać drobnoziarnisty cukier do wypieków na wysokość około 2 cm. 
 • Na słodkim śniegu ustawiamy choinkę i gotowe. 

To oryginalny sposób na ozdoby świąteczne na oknie. Dla wzmocnienia bajkowego efektu obok słoików można zaczepić ścianę białych lampek. 

Choinka w słoiku jest świetnym pomysłem na świąteczne dekoracje DIY. Zdjęcie ilustracyjneChoinka w słoiku jest świetnym pomysłem na świąteczne dekoracje DIY. Zdjęcie ilustracyjne ANGHI/shutterstock.com

Ozdoby świąteczne 2020- modna jemioła 

Jemioła sprawdzi się doskonale jako ozdoba świąteczna 2020. Jest to pasożyt, który żyje na drzewach, na zbiory jemioły można wybrać się osobiście lub kupić roślinę na targu. Do wykonania modnej jemioły będą nam potrzebne cienkie wstążki do pakowania prezentów oraz złota farba.  

 • Farbę przelewamy do szerokiego płaskiego naczynia.
 • Moczymy w niej końcówki gałązek i pozostawiamy do wyschnięcia. 
 • Następnie na gałązkach wiążemy małe kokardki i gotowe. 

Taka naturalna ozdoba to prawdziwy hit w kategorii ozdoby świąteczne 2020, który gwarantuje delikatny i elegancki efekt. Tak przyozdobioną jemiołę można też wstawić do szklanego naczynia. Jest to idealna alternatywa dla tradycyjnej choinki, na którą w większości polskich mieszkań zwyczajnie nie ma miejsca. 

Ozdoby świąteczne DIY - jemioła. Zdjęcie ilustracyjneOzdoby świąteczne DIY - jemioła. Zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Rybitskiy/shutterstock.com

Zobacz wideo

Jak zrobić ozdoby świąteczne z szyszek? 

Właściciele ogrodów spędzają często całą jesień na grabieniu szyszek, warto przebrać tegoroczne zbiory w poszukiwaniu najlepszych okazów. Szyszki to ciekawa alternatywa dla bombek. To ekologiczne rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w domach, gdzie królują dzieci lub koty, te dwie grupy społeczne znane są z lekkiego podejścia do tradycyjnych bombek. 

 • Zebrane szyszki należy oczyścić i wysuszyć. 
 • Spód szyszki maczamy w złotej farbie, która została nam po farbowaniu jemioły. 
 • Ze wstążek tworzymy miniaturowe koszyczki, w których umieszczamy nasze naturalne bombki i gotowe. Szyszki można wieszać na choince. 

Ozdoby świąteczne DIY - szybki. Zdjęcie ilustracyjneOzdoby świąteczne DIY - szybki. Zdjęcie ilustracyjne viki2win/shutterstock.com

Wiemy już jak zrobić ozdoby świąteczne, które będą się ładnie prezentować, a co z zapachem? 

Ozdoby świąteczne DIY - suszone owoce 

To tradycyjny sposób na piękny aromat oraz naturalna alternatywa dla bombek. Do wykonania tych ekologicznych ozdób potrzebne będą: grejpfruty i pomarańcze. 

 • Owoce kroimy w plastry średniej grubości. 
 • Następnie pozostawiamy je do wyschnięcia. 
 • Na koniec wystarczy zawiązać nitkę i gotowe. 
 
 

Na stole świątecznym nie może zabraknąć "tradycyjnego jeżyka", czyli pomarańczy z kolcami w formie goździków. To kolejny patent na pachnące święta. 

Świąteczne dekoracje DIY - owoce. Zdjęcie ilustracyjneŚwiąteczne dekoracje DIY - owoce. Zdjęcie ilustracyjne Agnes Kantaruk/shutterstock.com

Więcej o: