Zanim stroiki świąteczne zagoszczą w naszych domach, zwykle najpierw pojawiają się stroiki adwentowe. 2020 rok nie przyniósł w tej kwestii żadnych rewolucji, klasyczne stroiki adwentowe zdobią nasz dom już w grudniu. Ta świąteczna dekoracja, którą przyozdabiamy wnętrza już na miesiąc przed nadejściem Bożego Narodzenia, zazwyczaj przyjmuje formę wieńca. Wieniec adwentowy najczęściej ma kształt koła, które tworzą splecione gałęzie iglaków, ozdobione dekoracyjnymi dodatkami. Charakterystyczną cechą wieńca adwentowego są umieszczone na nim cztery świece, zapalane kolejno w cztery niedziele adwentu.
Stroik adwentowy najczęściej przybiera formę wieńca. Zdjęcie ilustacyjne Ilona Titova/shutterstock.com
Stroiki adwentowe pojawiają się w naszych domach na miesiąc przed Bożym Narodzeniem, wraz z nastaniem adwentu, czyli czasu oczekiwania na święta. Ich zadaniem jest wspomaganie przedświątecznego wyciszenia oraz przypominanie o zbliżającym się Bożym Narodzeniu. Na pomysł stworzenia wieńca adwentowego wpadł niemiecki pastor ewangelicki, Johann Hinrich Wichern, który w prowadzonej przez siebie szkole-przytułku w 1839 roku w pierwszą niedzielę adwentu udekorował świetlicę wieńcem adwentowym, na którym podopieczni codziennie zapalali kolejną świecę, aż do Wigilii. Z czasem zwyczaj rozpowszechnił się, a liczbę świec zmniejszono do czterech – odpowiadających czterem niedzielom adwentu. W Polsce wieńce adwentowe goszczą od 1925 roku.
W stroiku adwentowym tradycyjnie umieszczamy cztery świece. Zdjęcie ilustracyjne llaszlo/shutterstock.com
Stroik adwentowy to przedświąteczna dekoracja, która pozwoli nam czuć radość z nadchodzących świąt. Można taką ozdobę kupić gotową w sklepie, ale warto spróbować zrobić ją samemu. Nie trzeba zbyt wielkich zdolności, by wykonać taki stroik. Należy tylko odwiedzić kwiaciarnię, hurtownię florystyczną, sklep papierniczy bądź z artykułami do rękodzieła i zaopatrzyć się w:
Gałązki świerku należy przymocować do styropianowego wieńca za pomocą drutu, układając je zawsze w tym samym kierunku. Styropianowa podstawa powinna być w całości przykryta przez igły. Następnie należy przymocować do wianka świeczki. U podstawy każdej z nich warto przykleić kokardkę oraz zawiesić małą bombkę. Po udekorowaniu stroika pozostałymi dekoracjami wystarczy spryskać całość brokatem lub sztucznym śniegiem.
Stroik adwentowy DIY. Zdjęcie ilustracyjne Smileus/shutterstock.com
Stroik świąteczny może towarzyszyć nam przez cały okres świąt Bożego Narodzenia oraz karnawału. Można kupić gotowy produkt, ale warto wykonać taką ozdobę własnoręcznie, oszczędzając nieco pieniędzy oraz tworząc oryginalną dekorację wnętrza. Idealnym pomysłem będzie stroik świąteczny ze świeczką. Warto wykorzystać naturalne materiały i surowce, obecnie furorę robią ozdoby w stylu ekologicznym. Dlatego do wykonania stroika świątecznego dobrze jest użyć gałęzi świerku bądź jodły kaukaskiej, szyszek, suszonych plastrów pomarańczy, orzechów włoskich w łupinie czy lasek cynamonu. Do wykonania naszej propozycji potrzebne będą:
Gałązki przyciąć, ścinając je pod kątem ostrym i usuwając igły bezpośrednio przy ostrym zakończeniu gałęzi. Gąbkę florystyczną solidnie namoczyć w misce z wodą (musi samoistnie opaść na dno). Następnie umieścić ją na podstawce, odpowiednio docinając, i przymocować taśmą izolacyjną. Wbić gałązki w gąbkę, zaczynając od brzegów i postępując do środka. Ewentualnie przyciąć odstające gałązki. Udekorować gałązki przygotowanymi ozdobami, sztucznym śniegiem bądź brokatem. W końcówki świec wbić rozgrzane druciki, a ich drugie końce wbić w gąbkę. Ozdoba stołu, parapetu okiennego czy kominka gotowa!
Stroik świąteczny ze świeczką. Zdjęcie ilustracyjne Yesina Kseniya/shutterstock.com
Stroik na plastrze brzozy to szczególnie modna tego roku dekoracja świątecznego stołu. Do jego wykonania, prócz plastra drewna brzozowego, potrzebne będą gałązki jodły lub świerku, kilka szyszek sosnowych, jedna świerkowa, suszone plastry pomarańczy i laski cynamonu. Gałązki należy przymocować do drewna za pomocą kleju na gorąco, w ten sam sposób przytwierdzić do niego również dużą szyszkę. Do gałązek przykleić mniejsze ozdoby. Całość można uzupełnić niedużym świecznikiem. Ekologiczny stroik z pewnością będzie doskonałą dekoracją świątecznego stołu.
Stroik na plastrze brzozy to bardzo dekoracyjna ozdoba. Zdjęcie ilustracyjne Lukas Pospisil Foto/shutterstock
Rękodzieło to zdecydowanie najlepsza metoda, by zrobić stroik świąteczny. DIY (ang. ''do it yourself'' czyli ''zrób to sam'') zagościło już w naszym życiu na dobre, więc i ozdoby świąteczne wykonane w ten sposób będą mile widziane. Zwłaszcza że możemy wykonać stroik świąteczny zgodny z naszymi upodobaniami, czy też podążając za aktualnie panującymi trendami. Oczywiście najczęściej spotykana kolorystyka stroików to zieleń łączona z czerwienią, ale warto wiedzieć, że obecnie do najmodniejszych kolorów ozdób świątecznych należy złoto, szczególnie w połączeniu ze szmaragdową i butelkową zielenią. Do wartych uwagi połączeń należą też złoto i biel oraz złoto i czerń, jednakże ciekawe przełamanie klasycznych barw może stanowić granat. Warto postawić na minimalizm i prostotę oraz wykorzystać naturalne materiały.
Ciekawym pomysłem może być użycie szerokiego szklanego wazonu. Wystarczy wypełnić go białym żwirkiem lub kamykami, wstawić świecę, ułożyć dookoła niej pomalowane na srebrno szyszki i orzechy oraz dowolnie wybrane elementy dekoracyjne (np. granatowe bombki czy czerwone rajskie jabłuszka). Inny prosty i efektowny stroik powstanie, gdy na srebrnej paterze zamiast owoców umieścimy kilka grubszych świec, a wokół nich ułożymy żywe gałęzie świerku, różnej wielkości szyszki, suszone plastry pomarańczy i laski cynamonu. Wystarczy odrobina wyobraźni, by wprowadzić do naszego wnętrza świąteczny klimat!
Prosty stroik świąteczny DIY. Zdjęcie ilustracyjne Agnes Kantaruk/shutterstock.com