Składanie serwetek - jak sprawić, by świąteczny stół prezentował się wyjątkowo?

Składanie serwetek to prawdziwa sztuka. Dzięki nim nasz stół nabiera zupełnie innego charakteru. Nawet najprostsza zastawa stołowa zyskuje, kiedy obok niej znajdują się eleganckie serwetki. Podpowiadamy jak ułożyć je na świątecznym stole.

Składanie serwetek na sztućce - wszystko to, o czym warto wiedzieć

Składanie serwetek na sztućce jest dla wielu osób trudnym i skomplikowanym zadaniem. Jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy odrobina chęci i kilka prostych szablonów. Dlatego też spieszymy z odpowiedzią i zaprezentujemy kilka sposobów składania serwetek.

Stół podczas spotkań rodzinnych pełni kluczową rolę, zwłaszcza w takim okresie, jak Boże Narodzenie. Dlatego też każdy pragnie, aby prezentował się on wyjątkowo. Wyprasowany obrus, piękna zastawa, kwiaty, stroiki - to nie wszystko. Dopełnieniem całego efektu są pięknie złożone serwetki. Różnorodna kolorystyka i mnogość wzorów powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie, a świąteczny stół będzie doskonałą dekoracją podczas wieczerzy.

Dekoracja stołu wigilijnego wcale nie jest trudna - z tym zadaniem poradzą sobie nawet najmłodsiDekoracja stołu wigilijnego wcale nie jest trudna - z tym zadaniem poradzą sobie nawet najmłodsi Fot. Shutterstock/ AnjelikaGr

Składanie serwetek – kilka słów o początkach

Składanie serwetek ma swoją wieloletnią tradycję, sięga ona lat 70. ubiegłego wieku. W tym właśnie czasie zaczęto produkować papierowe i flizelinowe serwetki. Serwetki są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale i bardzo przydatnym atrybutem, zwłaszcza podczas ważnych kolacji, uroczystości czy gal.

Dekoracja stołu wigilijnego wcale nie jest trudna - z tym zadaniem poradzą sobie nawet najmłodsiDekoracja stołu wigilijnego wcale nie jest trudna - z tym zadaniem poradzą sobie nawet najmłodsi Fot. Shutterstock/ MestoSveta

Jak ładnie złożyć serwetki? Najpopularniejsze wzory

Jak ładnie złożyć serwetki na wyjątkową kolację bożonarodzeniową? Składanie serwetek nie musi być wcale trudne. Poradzą sobie z tym zadaniem nawet najmłodsi. Istnieje wiele pomysłów na złożenie serwetek. Można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że pasjonaci przeganiają się w serwetkowych kompozycjach, jednak najbardziej popularne wzory składanych serwetek to:

 • kieszonka
 • choinka
 • rozeta
 • wachlarz
 • gwiazda betlejemska
 • kwiat lotosu
Zobacz wideo Jak efektownie złożyć serwetki na świąteczny stół?

Składanie serwetek: choinka. Świąteczne dekoracje na wigilijnym stole

Składanie serwetek w choinkę, czy też gwiazdę betlejemską jest bardzo popularne. Złożenie takiej serwetki nie jest trudnym zadaniem. Zajmuje to parę minut, a efekt jest zdumiewający. Goście i rodzina będą zachwyceni. Pokażemy jak w kilku prostych krokach wykonać ten wzór.

Składanie serwetki w choinkę wcale nie jest trudne! Zdjęcie ilustracyjneSkładanie serwetki w choinkę wcale nie jest trudne! Zdjęcie ilustracyjne Gulsen Ozcan/shutterstock.com

 • Składanie serwetki w choinkę:
 1. Kwadratową serwetkę złóż dwa razy na pół, tak aby utworzyć mniejszy kwadrat. Połóż serwetkę płasko na stole w taki sposób, żeby wszystkie wolne rogi były skierowane do ciebie.
 2. Następnie zegnij każdą z warstw osobno do góry. Kolejne warstwy układaj w taki sposób, aby wierzchołki znalazły się jeden pod drugim w odległości 2,5 cm. 
 3. Po czym odwróć serwetkę na drugą stronę. Należy to zrobić w taki sposób, aby złożone warstwy się nie rozpadły (szczególnie w przypadku serwetek materiałowych).
 4. W kolejnym kroku zagnij prawą i lewą stronę do środka w taki sposób, aby utworzyć trójkąt. Odwróć serwetkę znów na drugą stronę. Wywiń górną część choinki do góry, a następnie wywijaj do góry każdą kolejną warstwę, wkładając je pod zakładki wyżej. 

Składanie serwetek - choinka. Zdjęcie ilustracyjneSkładanie serwetek - choinka. Zdjęcie ilustracyjne Sergey Chayko/shutterstock.com

Drugim sposobem jest składanie serwetki w choinkę, ale w wersji stojącej:

 • Składanie serwetki w choinkę sposób nr 2:
 1. Na samym początku należy złożyć serwetkę dwa razy na pół. W taki sposób, aby uzyskać mniejszy kwadrat. Należy ułożyć ją w taki sposób, aby wszystkie wolne rogi były w dolnym prawym rogu. Pierwszą warstwę serwetki należy podciągnąć do góry i rozłożyć tak, aby uzyskać duży równoramienny trójkąt (czyli dwa mniejsze prostopadłe trójkąty) Prostopadły trójkąt, który ''leży'' na niezłożonej części zginamy na drugi trójkąt.
 2. Dalej tak, jak poprzednio górną warstwę serwetki rozkładamy na trójkąt równoramienny. Po jednej stronie mamy już trzy trójkąty, a po drugiej tylko jeden.
 3. Zginamy go na pozostałe.
 4. Gotową serwetkę stawiamy na talerzu, możemy ozdobić ją gwiazdami albo małą bombeczką.

Składanie serwetek w choinkę. Zdjęcie ilustracyjneSkładanie serwetek w choinkę. Zdjęcie ilustracyjne Gulsen Ozcan/shutterstock.com

Składanie serwetek jest bardzo prostym sposobem na udekorowanie naszego świątecznego stołu, a przy tym nie wymaga to od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Wystarczy odrobina chęci i łatwy wzór, który bez trudu powtórzymy. Efekt z pewnością będzie zdumiewający, a złożone przez nas serwetki uwieńczą wigilijny stół.

Składanie serwetek warto zaplanować na kilka godzin przed kolacją. Zdjęcie ilustracyjneSkładanie serwetek warto zaplanować na kilka godzin przed kolacją. Zdjęcie ilustracyjne Gulsen Ozcan/shutterstock.com

Więcej o: