Gwiazda betlejemska: jak podlewać, aby była ozdobą nie tylko w święta?

Zastanawiasz się jak prawidłowo podlewać gwiazdę betlejemską? Podpowiadamy, jak ją pielęgnować, aby cieszyła oczy jak najdłużej. O zasadach domowej uprawy przeczytasz w poniższym artykule.

Gwiazda betlejemska: podlewanie - jak często? 

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej jest kluczowe dla zachowania jej niezwykłego wyglądu na dłużej. Jednak nierzadko sprawia ona mnóstwo problemów początkującym ogrodnikom. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak należytej wiedzy na temat pielęgnacji. Warto wiedzieć, że częstą przyczyną więdnięcia lub żółknięcia liści poinsecja, a w konsekwencji ich opadania, jest niewłaściwe podlewanie.

Gwiazda betlejemska występuje w kilku kolorach. Zdjęcie ilustracyjneGwiazda betlejemska występuje w kilku kolorach. Zdjęcie ilustracyjne Arina P Habich/shutterstock.com

Poinsecja - jak właściwie ją podlewać?

Poinsecja (gwiazda betlejemska) lubi wilgotne podłoże. Jednakże nie powinno być ono nadmiernie mokre. Ważne jest, aby nadmiar wody nie zalegał w podstawce pod doniczką. Z drugiej strony szkodliwe jest, także zbyt rzadkie podlewanie rośliny.

Kiedy poinsecja posiada zbyt mokrą ziemię, wówczas jest ona narażona na proces szybkiego gnicia. Ponadto atakują ją patogeny, które prowadzą do licznych chorób. Z kolei kiedy gwiazda betlejemska jest nadmiernie przesuszona, wówczas jej liście tracą swoją jędrność i robią się suche. W chwili, gdy podlejemy gwiazdę betlejemską, po zauważeniu takich objawów, liście odzyskają swoją witalność, ale te niżej położone i tak opadną po pewnym czasie.

Częstotliwość podlewania gwiazdy betlejemskiej jest uzależniona od warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu. W ogrzewanych wnętrzach ziemia znajdująca się w doniczce może wysychać w bardzo szybkim tempie. Proces ten może zajść nawet w ciągu jednego dnia. Dlatego warto, jest sprawdzać codziennie za pomocą dłoni, jaki jest stan podłoża w doniczce. Jeżeli będzie ono suche do głębokości 2 cm, roślinę należy podlać. Przeciętnie podlewanie rośliny powinno odbywać się co 2 do 7 dni. Jednakże nie ma tu sztywnej reguły. Woda służąca nam do podlewania powinna mieć pokojową temperaturę.

Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcie ilustracyjneGwiazda betlejemska jest jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcie ilustracyjne Dmitry Melnikov/shutterstock.com

Kwiat gwiazda betlejemska - o czym warto jeszcze pamiętać jeżeli chodzi o pielęgnację?

Kwiat gwiazda betlejemska wymaga od nas szczególnego traktowania. Kiedy zamierzamy uprawiać ją w domu, powinniśmy wziąć pod uwagę, także wiedzę z zakresu nawożenia; chorób; temperatury, w jakiej powinna wzrastać; miejsca, w którym musi być usytuowana. Gwiazda betlejemska jest rośliną bardzo wrażliwą:

  • Optymalną dla niej temperatura to 15 do 21 stopni Celsjusza. Spadki poniżej 10 stopni mogą powodować uszkodzenia liści, a tym samym nadmierne ich tracenie.
  • Ponadto źle reaguje ona na przeciągi, zarówno jeżeli chodzi o powiewy zimnego, jak i ciepłego powietrza. Zatem donicę warto ustawiać na osłoniętych stanowiskach, z dala od okien oraz drzwi.
  • Kolejnym problemem, który pojawia się, podczas uprawy tej rośliny jest zanieczyszczone powietrze. Dlatego rośliny te powinny być trzymane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, które są często wietrzone. W przeciwnym razie mogą z niej osypywać się liście.

Jeżeli chodzi o nawożenie gwiazdy betlejemskiej, to warto przeprowadzać ten proces w okresie kwitnienia - raz na dwa tygodnie. Nie warto jednak spieszyć się z nawozem nowo zakupionych kwiatów. Jeżeli gwiazda betlejemska była kupiona przed Bożym Narodzeniem, wówczas podlewanie z nawozem płynnym może odbyć się w okolicach stycznia.

Gwiazda betlejemska w sklepie w okresie przedświątecznym. Zdjęcie ilustracyjneGwiazda betlejemska w sklepie w okresie przedświątecznym. Zdjęcie ilustracyjne Victoria Kurylo/shutterstock.com

Gwiazda betlejemska - trująca piękność, na którą należy uważać

Gwiazda betlejemska to trująca roślina, o czym wie mało osób. Poinsecja zdobi wiele domów w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że kwiat ten jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Wewnątrz rośliny znajduje się mleczko, które w kontakcie ze skórą powoduje podrażnienie. Jeżeli natomiast dostanie się ono do oczu, to wywołuje łzawienie i ból. Z kolei jeżeli mleczko zostanie zjedzone, wówczas w jamie ustnej pojawiają się zmiany. Co prawda dzieje się to bardzo rzadko i tylko w sytuacji, kiedy spożyje się dużą ilość trucizny. Samo dotykanie liści nie stanowi żadnego zagrożenia. Jeżeli dziecko spożyje gwiazdę, należy wywołać wymioty, a następnie przepłukać jamę ustną i podać wodę do picia. Warto udać się także do lekarza. Roślina jest również trująca dla zwierząt. Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak zjadł poinsecję w dużej ilości, udaj się z nim do gabinetu weterynaryjnego.

Zobacz wideo Jak dbać o gwiazdę betlejemską, by długo cieszyła oczy?

Gwiazda betlejemska jest jednym ze świątecznych symboli. To wyjątkowa roślina, która kryje swoje tajemnice. Pomimo jej niezaprzeczalnego piękna, jest także trującym kwiatem, o czym nie możemy zapominać, zwłaszcza gdy w domu są zwierzęta lub dzieci.

Więcej o: