Która choinka nie gubi igieł? Jaką choinkę wybrać na święta?

Która choinka nie gubi igieł, a która ładnie pachnie? Bożonarodzeniowe drzewko jest podstawą świąt. Wyjątkowy zapach i rytuał dekorowania jest tradycją wielu polskich rodzin. Sprawdź, która choinka będzie najlepsza na święta.

Jaką choinkę wybrać na święta Bożego Narodzenia?

Zastanawiasz się jaką choinkę wybrać w tym roku? Jeżeli nie kupiłeś jeszcze drzewka i stoisz przed wyborem, musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: Na czym zależy Ci najbardziej? Jakie masz oczekiwania wobec drzewka? Konkretyzując chodzi tutaj o to czy dany gatunek ma zapewnić Ci wyjątkowy zapach, czy też zależy Ci na tym, aby drzewko nie gubiło igieł i było w domu przez dłuższy okres (nawet dwa miesiące). Spieszymy z odpowiedzią, która choinka ma jakie właściwości.

Choinka: świerk. Zapachowy faworyt

Jeżeli zależy Ci na intensywnym zapachu, koniecznie wybierz na choinkę świerk pospolity. Jest to wyjątkowe drzewko pod wieloma względami. Świerk daje nam możliwość cieszenia się wspaniałym zapachem, bez konieczności zbliżania się na małą odległość. Drzewko ma tak wspaniałe właściwości aromatyczne, że choinkowa woń będzie unosić się w całym domu. Jeżeli nasi domownicy są alergikami, intensywny zapach świerka pospolitego, może im przeszkadzać. Warto to wcześniej sprawdzić i skonsultować.

Innym gatunkiem o wysokich walorach zapachowych jest świerk srebrny. Oprócz mocnego zapachu drzewko to szczyci się również piękną prezencją. Nie bez powodu mówi się o nim "srebrny". Odcienie zieleni i szarości przenikają się wzajemnie. Świerk ma jednak swoją jedną wadę - nie jest najtrwalszym drzewkiem. Jeżeli zależy Ci na tym, aby choinka nie gubiła tak szybko igieł, ustaw ją w chłodniejszym pomieszczeniu. Zadbaj, także o regularne podlewanie. Jeżeli chcesz długo cieszyć się choinką w okresie świąt, kup ją tuż przed świętami.

Która choinka pachnie intensywnie? Choinka sosna

Kolejną choinką, która pachnie intensywnie, jest sosna. Tym, co ją wyróżnia na tle innych drzewek, jest żywiczny i charakterystyczny zapach. Jednakże nie jest to choinka często wybierana na święta. Dzieje się to za sprawą rzadkich gałęzi, na których dobrze prezentują się jedynie duże bombki w mniejszej ilości.

Która choinka nie gubi igieł? Jaki gatunek drzewka będzie z nami najdłużej?

Choinka, która charakteryzuje się najdłuższą trwałością to przede wszystkim jodła. Jednak, aby choinka mogła spełnić maksymalnie nasze oczekiwania jeżeli idzie o żywotność, musi być ona możliwie najświeższa. Zasada jest bardzo prosta: im mniej czasu od ścięcia, tym dłuższa świeżość i znakomity wygląd. Jodła jest gatunkiem choinki, który potrafi wytrzymać w domowych warunkach, aż dwa miesiące. Igły choinki jodły nie opadają, a jedynie brązowieją. Kolejnym plusem jest to, że bardzo często ma ona symetryczny wygląd, dzięki temu równomiernie się rozgałęzia i tym samym wspaniale prezentuje.

Choinka jodła czy choinka świerk - którą wybrać?

Choinka jodła i choinka świerk to dwa najbardziej popularne gatunki świątecznych drzewek. Jodła jest drzewkiem bardzo trwałym, dzięki temu będzie ona cieszyć nasze oczy przez wiele miesięcy. Kolejnym atutem jest jej gęstość - dekoracje będą bardzo dobrze na niej wyglądały. Minusem jest to, że praktycznie nie pachnie. Przeciętna cena za drzewko to około 100 złotych.

Z kolei jeżeli chodzi o świerk pospolity, to posiada on bardzo intensywny zapach, dzięki temu tworzy on niebywałą świąteczną atmosferę. Jednakże jego trwałość sięga maksymalnie do dwóch tygodni.

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?
Więcej o: