Mikołaj, Dzieciątko czy Gwiazdor? Rozstrzygamy dylemat, kto przynosi prezenty!

Grudzień to czas, w którym wszyscy wypatrujemy świątecznych podarunków pod choinką. Jednak czy zawsze przynosi je Święty Mikołaj? Tradycja ta jest zróżnicowana w zależności od tego, w jaki region Polski się wybierzemy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Klaus" - świąteczny film Netflixa, czyli skąd wziął się Święty Mikołaj?

W naszych domach królują nie tylko rodzinne, ale i regionalne tradycje bożonarodzeniowe. Jednym z największych dylematów pozostaje postać, która wręcza grzecznym dzieciom prezenty. W zależności od tego, w jaki region kraju pojedziemy, możemy spotkać się z różnorodnym nazewnictwem. 

Małgorzata Rozenek Małgorzata Rozenek w płaszczu na jesień. Podobny w Reserved

Święty Mikołaj i Gwiazdor najpopularniejsze postacie w zachodniej i centralnej Polsce

Znany nie tylko w całej Polsce, ale i na całym świecie Święty Mikołaj to postać, która kojarzy nam się przede wszystkim z długą, siwą brodą oraz charakterystycznym czerwonym kostiumem. Jak głosi tradycja, porusza się on saniami zaprzęgniętymi w renifery, dostarczając prezenty przeważnie na Mazowszu i w zachodniej Polsce. W Wielkopolsce, na Kaszubach, Kujawach i ziemi lubuskiej dzieci są obdarowywane przez Gwiazdora. Postać, która obecnie przypomina wyglądem często tradycyjnego Mikołaja, kiedyś kojarzona była głównie z kożuchem, czapą z futra oraz gwiazdą w ręku. 

kalendarz Święta 2022: wolne od pracy warto zaplanować z wyprzedzeniem

Aniołek, Dzieciątko lub Gwiazdka, czyli południowe tradycje świąteczne

W południowej części kraju możemy natknąć się aż na trzy postacie, które według tradycji przynoszą co roku upominki najmłodszym. Mowa tutaj o: 

  • Aniołku – jego wizerunek zbliżony jest do Anioła Stróża, jednak jego obecność powinna zostać niezauważona. Niepostrzeżenie podrzuca on prezenty na teren Małopolski, Podkarpacia oraz Śląska Cieszyńskiego,  
  • Dzieciątku – symbolizuje ono narodzonego Jezusa, który odwiedza dzieci przeważnie na terenie Górnego Śląska,
  • Gwieździe – wywodzi się ona z grupy kolędniczej, która dawniej w okresie świątecznym odwiedzała domy. Gwiazdkę można spotkać przede wszystkim na Podkarpaciu, w Małopolsce i w województwie świętokrzyskim. 

Słynny we wschodnich rejonach Dziadek Mróz

Dziadek Mróz to wizualne przeciwieństwo Świętego Mikołaja. Ubrany jest on w długi kożuch w kolorze błękitnym lub niebieskim, który przepasany jest sznurkiem. Jego środkiem transportu są nie renifery, a trojka. Do domu zaś nie dostaje się przez komin, a tradycyjnie drzwiami. We wręczaniu prezentów pomaga mu Śnieżynka. Postacie te wywodzą się ze wschodniosławiańskiego folkloru, stąd też spotkać się z nimi można głównie na wschodnich krańcach Polski.

Więcej o: