Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W naszych domach królują nie tylko rodzinne, ale i regionalne tradycje bożonarodzeniowe. Jednym z największych dylematów pozostaje postać, która wręcza grzecznym dzieciom prezenty. W zależności od tego, w jaki region kraju pojedziemy, możemy spotkać się z różnorodnym nazewnictwem.
Znany nie tylko w całej Polsce, ale i na całym świecie Święty Mikołaj to postać, która kojarzy nam się przede wszystkim z długą, siwą brodą oraz charakterystycznym czerwonym kostiumem. Jak głosi tradycja, porusza się on saniami zaprzęgniętymi w renifery, dostarczając prezenty przeważnie na Mazowszu i w zachodniej Polsce. W Wielkopolsce, na Kaszubach, Kujawach i ziemi lubuskiej dzieci są obdarowywane przez Gwiazdora. Postać, która obecnie przypomina wyglądem często tradycyjnego Mikołaja, kiedyś kojarzona była głównie z kożuchem, czapą z futra oraz gwiazdą w ręku.
W południowej części kraju możemy natknąć się aż na trzy postacie, które według tradycji przynoszą co roku upominki najmłodszym. Mowa tutaj o:
Dziadek Mróz to wizualne przeciwieństwo Świętego Mikołaja. Ubrany jest on w długi kożuch w kolorze błękitnym lub niebieskim, który przepasany jest sznurkiem. Jego środkiem transportu są nie renifery, a trojka. Do domu zaś nie dostaje się przez komin, a tradycyjnie drzwiami. We wręczaniu prezentów pomaga mu Śnieżynka. Postacie te wywodzą się ze wschodniosławiańskiego folkloru, stąd też spotkać się z nimi można głównie na wschodnich krańcach Polski.