Kiedy rozebrać choinkę? Według tradycji należy to zrobić konkretnego dnia. Dopuszczalne małe odstępstwa

Choinka to jeden z kilku uwielbianych bożonarodzeniowych symboli. Fanów ozdobnego drzewka można szukać zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Święta się skończyły, dlatego warto pomyśleć o tym, kiedy rozebrać choinkę. Okazuje się, że tradycja wyznacza najpopularniejszy dzień, ale są też dwa inne.

Ubieranie choinki to uwielbiana przez wielu czynność. Często związana jest z tradycją, według której rodzina zbiera się w jednym domu 24 grudnia i razem ozdabia świąteczne drzewko. Okazuje się, że również zdejmowanie bombek i łańcuchów może być powiązane z przyjętymi dawno temu zwyczajami i najczęściej robi się to konkretnego dnia, choć dopuszcza się niewielkie odstępstwa. Sprawdź, które trzy daty wypadające niedługo po Bożym Narodzeniu sprzyjają rozbieraniu choinki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Kiedy powinno się rozbierać choinkę? Tradycja mówi o konkretnym dniu

Wiele osób zapewne słyszało już o najpopularniejszej dacie, która wyznacza rozbieranie choinki. To 6 stycznia, czyli Objawienie Pańskie. Ten ważny dla wielu chrześcijan dzień przypomina akt objawienia Boga. Potocznie święto nazywane jest świętem Trzech Króli, co nawiązuje do trzech mędrców, którzy udali się do Betlejem, by jako jedni z pierwszych powitać Jezusa. 

Do kiedy trzymać choinkę? Możesz ją rozebrać również tego dnia

Mniej popularną datą na rozbieranie choinki jest święto Chrztu Pańskiego, które jest ruchome i wypada w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. W 2023 r. uroczystości związane z obchodem tego dnia będą miały miejsce 8 stycznia. To czas, który upamiętnia chrzest udzielony Jezusowi przez Jana Chrzciciela w rzece Jordan i jednocześnie symbolizuje zakończenie okresu świąt Bożego Narodzenia.

Jak długo trzymać choinkę w domu? Trzecia data wypada później, więc cenią ją fani świątecznego drzewka

Niektórzy decydują się na żywe drzewka, podczas gdy inni stawiają na sztuczne choinki. Ci drudzy nie doświadczą problemu sypiących się igieł wymagających nieustannego sprzątania, dlatego jeśli chcą, mogą ją rozebrać dopiero 2 lutego, w święto Matki Boskiej Gromnicznej (Ofiarowanie Pańskie). Uroczystość nawiązuje do Ewangelii Świętego Łukasza i historii ofiarowania Jezusa w Świątyni w Jerozolimie. Wiele osób decyduje się poczekać z wyniesieniem drzewka z mieszkania jeszcze dłużej, aż do wizyty duszpasterskiej, jednak żywe okazy mogą nie wytrzymać do tego czasu, gubiąc wcześniej wszystkie igły.

Więcej o: