Dlaczego dzielimy się opłatkiem w Wigilię? Nie wszyscy znają historię tego zwyczaju

Zanim zasiądziemy z bliskimi do wigilijnego stołu, w wielu domach obowiązuje tradycja podzielenia się opłatkiem. Skąd ona się wzięła? Choć jest to popularny zwyczaj, to nie wszyscy znają jego historię.

Na wigilijnym stole zgodnie z tradycją nie może zabraknąć nie tylko dwunastu potraw, ale również opłatka. Podzielenie się nim z najbliższymi to jeden z najważniejszych obrządków podczas świątecznego wieczoru. W jakim celu dzielimy się opłatkiem? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak się ubrać na kolację wigilijną?

Dzielenie się opłatkiem. Tradycja ta sięga początków chrześcijaństwa 

Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus dzielił się chlebem z Apostołami, zaś w modlitwie "Ojcze nasz" wierni proszą, "chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Już od początków chrześcijaństwa chleb miał szczególnie znaczenie symboliczne. Dlatego też kiedyś w okresie świątecznym, chrześcijanie zanosili własny chleb do kościoła w celu poświęcenia, a następnie przynosili do domu i dzielili się z najbliższymi. Tym, którzy nie mogli spędzić świąt z rodziną, kawałki chleba nawet wysyłano. 

Obecnie tradycyjny chleb został zastąpiony opłatkiem. Jest to cienki płatek wypiekany z wody i mąki. Choć teraz się nim jedynie dzielimy, to kiedyś lepiono z niego nawet... ozdoby! Miały mieć one moc odpędzania zła. 

Dlaczego dzielimy się opłatkiem w Wigilię? Symbol, o którym warto pamiętać

Co tak naprawdę zatem symbolizuje opłatek wigilijny? To znak miłości, pojednania i przebaczenia. Dzielenie się opłatkiem przed Wigilią ma oznaczać też chęć bycia razem. Niektórzy wciąż wierzą ponadto, że każdy, kto podzieli się w święta opłatkiem, nie zazna głodu przez cały rok. Istnieje też symbolika mówiąca o tym, że trzeba być, właśnie jak ten chleb — dobrym i podzielnym. 

Więcej o: