Świąteczne przesądy to nie tylko łuska w portfelu. Dlaczego nie należy wylizywać talerza po kolacji?

Świąteczne przesądy to nie tylko łuska z karpia w portfelu. Okazuje się, że jest ich znacznie więcej. Sprawdź, dlaczego nie należy wylizywać talerza po kolacji, co się stanie, jeśli znajdziesz monetę w uszku oraz dlaczego uważa się, że gościem przekraczającym próg jako pierwszy powinien być mężczyzna.

Wiele osób wierzy w przesądy, których nie brakuje również w trakcie świąt i wigilijnej kolacji. Podczas gdy niektóre są bardzo znane, o innych mało kto słyszał. Czy wiesz, co symbolizuje łuska karpia w portfelu, pocałunek pod jemiołą czy kategoryczny zakaz szycia w święta, a także, dlaczego należy pić kompot z suszu i nie powinno się wylizywać talerza po posiłku? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ola Kot nie przechodzi pod drabiną. Jakie jeszcze przesądy "łyka"?

Przesądy wigilijne w Polsce. Łuski z karpia, jemioła, zakaz szycia i świąteczna kolacja

  • Łuski świątecznego karpia w portfelu — Mają zagwarantować zastrzyk gotówki w niedalekiej przyszłości.
  • Pocałunek pod jemiołą — To jeden z najbardziej znanych świątecznych przesądów. Buziak wróży wytrwałość, szczęście w miłości i przetrwanie.
  • Zakaz szycia w święta — Według przesądu poprawianie ściegów sprawi, że cały kolejny rok upłynie na ciągłych poprawkach.
  • Spróbowanie każdej wigilijnej potrawy — Takie działanie ma zagwarantować, że kolejny rok będzie obfity, szczęśliwy i niczego nam nie zabraknie. Nie można też zapominać o wypiciu co najmniej dwóch szklanek kompotu z suszu, bo inaczej ściągniemy na siebie nieszczęście i pecha. Warto też zwrócić uwagę, by domownicy nie wylizywali talerza po posiłku, bo może to przyciągnąć do nich łapczywych ludzi.

Jakie są przesądy wigilijne? Przekraczanie progu, kłótnie i moneta

  • Przekraczanie progu przez mężczyznę — Gdy czekamy na wigilijnych gości a osobą, która jako pierwsza przekroczy próg domu jest mężczyzna, oznacza to, że cały kolejny rok upłynie rodzinie pod znakiem szczęścia. Jeśli jako pierwsza do domu wejdzie kobieta, może nas spotkać pech.
  • Nie kłóć się z domownikami 24 grudnia — Jeśli Wigilia upłynie pod znakiem ciepła, miłości i spokoju, według przesądu podobnie będzie wyglądał cały kolejny rok. Z tego względu warto postarać się zarażać pozytywną energią i nie denerwować się, gdy ktoś powiesi krzywo ozdobę na choince, a przygotowywane pierogi się rozkleją.
  • Ukryta moneta w uszku — Według przesądu osoba, która natrafi na nią, jedząc barszcz, w kolejnym roku nie będzie musiała martwić się o finanse.
Więcej o: