Świąteczne przesądy to nie tylko łuska w portfelu. Dlaczego nie należy wylizywać talerza po kolacji?

Świąteczne przesądy to nie tylko łuska z karpia w portfelu. Okazuje się, że jest ich znacznie więcej. Sprawdź, dlaczego nie należy wylizywać talerza po kolacji, co się stanie, jeśli znajdziesz monetę w uszku oraz dlaczego uważa się, że gościem przekraczającym próg jako pierwszy powinien być mężczyzna.

Wiele osób wierzy w przesądy, których nie brakuje również w trakcie świąt i wigilijnej kolacji. Podczas gdy niektóre są bardzo znane, o innych mało kto słyszał. Czy wiesz, co symbolizuje łuska karpia w portfelu, pocałunek pod jemiołą czy kategoryczny zakaz szycia w święta, a także, dlaczego należy pić kompot z suszu i nie powinno się wylizywać talerza po posiłku? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ola Kot nie przechodzi pod drabiną. Jakie jeszcze przesądy "łyka"?

Przesądy wigilijne w Polsce. Łuski z karpia, jemioła, zakaz szycia i świąteczna kolacja

  • Łuski świątecznego karpia w portfelu — Mają zagwarantować zastrzyk gotówki w niedalekiej przyszłości.
  • Pocałunek pod jemiołą — To jeden z najbardziej znanych świątecznych przesądów. Buziak wróży wytrwałość, szczęście w miłości i przetrwanie.
  • Zakaz szycia w święta — Według przesądu poprawianie ściegów sprawi, że cały kolejny rok upłynie na ciągłych poprawkach.
  • Spróbowanie każdej wigilijnej potrawy — Takie działanie ma zagwarantować, że kolejny rok będzie obfity, szczęśliwy i niczego nam nie zabraknie. Nie można też zapominać o wypiciu co najmniej dwóch szklanek kompotu z suszu, bo inaczej ściągniemy na siebie nieszczęście i pecha. Warto też zwrócić uwagę, by domownicy nie wylizywali talerza po posiłku, bo może to przyciągnąć do nich łapczywych ludzi.

Święta Bożego Narodzenia. ŚniegPiękne życzenia świąteczne. Wyślij je bliskim, by sprawić im radość

Jakie są przesądy wigilijne? Przekraczanie progu, kłótnie i moneta

  • Przekraczanie progu przez mężczyznę — Gdy czekamy na wigilijnych gości a osobą, która jako pierwsza przekroczy próg domu jest mężczyzna, oznacza to, że cały kolejny rok upłynie rodzinie pod znakiem szczęścia. Jeśli jako pierwsza do domu wejdzie kobieta, może nas spotkać pech.
  • Nie kłóć się z domownikami 24 grudnia — Jeśli Wigilia upłynie pod znakiem ciepła, miłości i spokoju, według przesądu podobnie będzie wyglądał cały kolejny rok. Z tego względu warto postarać się zarażać pozytywną energią i nie denerwować się, gdy ktoś powiesi krzywo ozdobę na choince, a przygotowywane pierogi się rozkleją.
  • Ukryta moneta w uszku — Według przesądu osoba, która natrafi na nią, jedząc barszcz, w kolejnym roku nie będzie musiała martwić się o finanse.

Życzenia świąteczne, rymowanki, wierszyki na ŚwiętaJak odpowiedzieć na życzenia świąteczne? Zapomnij o "wzajemnie"

Więcej o: