Wieniec adwentowy to nie tylko symbol, ale także oryginalna dekoracja. Jakie jest jego znaczenie?

Wieniec adwentowy - jak się go robi i jakie są tradycje z nim związane? Poznaj podstawowe informacje na temat jednej z najpopularniejszych dekoracji, które pojawiają się w mieszkaniach w okresie przedświątecznym.

Wieniec adwentowy i jego początki

Wieniec adwentowy pojawił się dzięki pomysłowi ewangelickiego pastora Johanna Hinricha Wicherna. Prowadził on przytułek dla sierot. Któregoś dnia wymyślił, co zrobić, by w jego ośrodku panowała bardziej rodzinna atmosfera. Na dużym kole, bo o średnicy aż 2 m, w pierwszą niedzielę adwentu zapalił świecę. Miało to też pogłębić nastrój skłaniający do modlitwy. Kolejne, ale mniejsze już świece, wychowankowie zapalali codziennie po jednej i tak przez następne dni aż do samej Wigilii. Ostatecznie liczbę świec zmniejszono do czterech, która to liczba jest praktykowana do dzisiaj.

Stroik adwentowy — dodatkowe informacje

Okazało się, że pomysł pastora szybko się rozpowszechnił, zwłaszcza wśród rodzin ewangelickich, a następnie także katolickich. W Polsce taki stroik adwentowy wykonywany był własnoręcznie z żywych gałązek drzew iglastych. Zdobiono go czerwonymi wstążkami i montowano na nim świeczkę, a w każdą kolejną niedzielę adwentową, następną. Tak wykonany wieniec wieszano pod sufitem. Podobne praktyki mają miejsce i dziś. Dalej jest to wieniec adwentowy o kształcie koła, na którym zamontowane są cztery świece, choć kładzie się go na stole, a nie wiesza. Zapala się je kolejno w każdą niedzielę adwentu w czasie wspólnych modlitw czy posiłków. Dopiero w Wigilię zapala się wszystkie.

Wieniec adwentowy to piękna ozdoba i symbol zbliżających się świąt.Wieniec adwentowy to piękna ozdoba i symbol zbliżających się świąt. zdjęcie ilustracyjne/ NRuedisueli, iStock

Jak wygląda współczesny wieniec adwentowy?

Wieniec adwentowy, który obecnie można spotkać w polskich domach może być wykonany bardzo tradycyjnie, ale można spotkać też nowoczesne jego wersje. W klasycznej odsłonie jest to wieniec z gałązek z iglastych drzewek z czterema świeczkami. Czasem są tam też czerwone ozdoby w postaci kokard, bombek itp. Bardziej nowoczesne wersje mogą być np. w kolorach srebrnych czy białych. Wtedy jednak również będą tam znajdowały się cztery świeczki.

Wieniec adwentowy — co to jest za ozdoba? Jak sprawić, aby pięknie wyglądał jak najdłużej?

Mimo upływu lat, w wielu domach można spotkać wieniec adwentowy. Co to jest? To ozdoba przedświąteczna, która niewątpliwie wprowadza niezwykłą, bożonarodzeniową atmosferę oraz wyczekiwanie na nadejście Wigilii i Bożego Narodzenia. Jest to też niewątpliwie ozdoba, która może być dopasowana także do stylu wnętrza, w którym się znajduje. Przeważnie wykonuje się go z prawdziwych gałązek, dlatego, aby jak najdłużej wyglądał świeżo i nie tracił igieł, warto w jego podstawie umieścić wilgotną gąbkę florystyczną, która pozwoli przedłużyć żywotność gałązek. 

Zobacz wideo Ozdoby świąteczne w sklepach już na początku września

Co oznacza wieniec adwentowy ze świecami?

Tak naprawdę cały wieniec adwentowy jest złożony z symboli, bo każdy jego element ma jakieś znaczenie.  Okrągły kształt, podobnie jak w przypadku zwykłych wieńców ozdobnych, oznacza nieskończoność. Gałązki drzewek iglastych oznaczają życie i wspólnotę. Ilość świec odzwierciedla niedziele adwentowe, bo są to cztery kolejne tygodnie, a i one mają swoje znaczenie:

  • pierwsza to symbol nadziei,
  • druga - pokoju,
  • trzecia - radości 
  • ostatnia - miłości (podobne znaczenie mają znajdujące się na wieńcu czerwone wstążki).

Tak więc wieniec adwentowy ze świecami to nie tylko świąteczna ozdoba.

Wieniec adwentowy — co oznacza?

Poza choinką, szopką, gwiazdą betlejemską itp. ozdobami, swoją symbolikę posiada też wieniec adwentowy. Co oznacza warto wiedzieć, bo może to mieć znaczenie przy wyborze tego, który znaleźć się ma na naszym stole: ten bardziej klasyczny, czy nowoczesny. Wieniec adwentowy to dekoracja, ale przede wszystkim symbol, który warto umieścić w swoim mieszkaniu w okresie przedświątecznym. 

Zobacz też: Wieniec adwentowy - wyjątkowa ozdoba na przedświąteczny okres. Sprawdź, jak ją zrobić

Więcej o: