Co zamiast karpia na święta? Ta ryba jest nie tylko tańsza i równie smaczna. Ma też mniej ości

Polacy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez karpia. Smażony, pieczony czy w galarecie, w wielu domach na wigilijnym stole pojawić się musi. Z roku na rok ceny za kg szybują, coraz częściej zastanawiamy się więc nad alternatywą. Co zamiast karpia na święta? Wybierz tę rybę, a nie pożałujesz.

Choć karp na wigilijnym stole to tradycja, coraz częściej szukamy alternatyw. Powodem jest nie tylko smak ryby, nie każdemu przypada ona do gustu. Problemem okazuje się też cena. W 2022 roku żywy karp od hodowcy kosztował ok. 25 zł, w markecie trzeba było za niego zapłacić już od 50 do 70 zł za kg. Jak podaje next.gazeta.pl, w 2023 roku za fileta z karpia w sklepach trzeba już zapłacić 86 zł za kg. Ceny bezpośrednio u hodowców w okolicach świąt powinny z kolei utrzymać się w granicach 30 zł za kg. Nic więc dziwnego, że szukamy alternatyw, szczególnie gdy zakupy planujemy w sklepach. Co zamiast karpia na święta? W tym roku wybierz inne ryby.

Zobacz wideo Joanna Brodzik przygotowuje się już do Świąt. "Resztki mięsa trafiają już do zamrażarki, by był smak bigosu"

Co zamiast karpia na święta? Wybierz pstrąga

Najpopularniejszą alternatywą dla tradycyjnego karpia jest pstrąg. Pstrąg tęczowy w sklepach i marketach kosztuje od ok. 30-40 zł za kg, nieco droższe są filety ze skórą. Te mogą kosztować nawet 70 zł za kg. Pstrąg jest więc nieco tańszą, a przy tym równie smaczną alternatywą dla karpia. Jest rybą mniej tłustą, bogatą w białko, minerały, jak sód, potas, fosfor czy magnes i wapń, witaminy z grupy B, a przede wszystkim jest bogatym źródłem kwasów omega-3. Pstrąg, spośród wszystkich ryb słodkowodnych, zawiera ich najwięcej. Jest też szczególnie polecany kobietom w ciąży.

Pstrąg na Wigilię może być podany w wielu wersjach. Filety możesz obtoczyć w mące i usmażyć na maśle klarowanym, wypatroszoną rybę z kolei warto upiec w piekarniku z masłem i świeżymi ziołami. Ciekawym pomysłem może być też pstrąg w galarecie. Pomysłów jest więc wiele.

Jaka ryba zamiast karpia na święta? Jakie ryby bez ości na Wigilię wybrać?

Jeśli nie przepadasz za pstrągami, a jeszcze mniej za karpiem, istnieje jeszcze kilka alternatyw. Dorsz to koszt w granicach 55-65 zł za kg. Jest jedną z najmniej kalorycznych ryb, to więc świetny wybór dla osób dbających o linię. Zawiera też sporo jodu, selenu i witaminy B12. Podobnie jak karpia, możesz go przygotować na różne sposoby, a więc w filecie, dzwonku, usmażyć, upiec lub ugotować na parze. Szczupak czy sandacz może być jeszcze tańszym wyborem, w sklepach rybnych kosztuje bowiem ok. 30 zł za kg. Jeśli chcesz uniknąć ości, możesz wybrać mintaja czy wspomnianego już dorsza.

Więcej o: