Oszczędzanie prądu to ratunek dla planety i naszego portfela. Osiem zasad, które warto wprowadzić w życie

Oszczędzanie prądu wcale nie musi wiązać się z radykalnymi zmianami w codziennym życiu. Wystarczy stopniowo, małymi krokami wprowadzać drobne nawyki, dzięki którym zadbasz nie tylko o środowisko, lecz także o stan twojego portfela.

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z faktu, że to, jak dbamy o środowisko, ma wpływ na nas samych. Nie tylko ograniczamy użycie plastików czy kupujemy kosmetyki o dobrych składach, lecz także rezygnujemy z dalekich podróży samolotem. Wszystkich, którzy poszukują porad, jak poprawić los swój i planety, zapraszamy na nasz nowy cykl pt. "Dbam o siebie i środowisko" w co drugi wtorek o godz. 16.

Sytuacja naszego ekosystemu nieustannie się pogarsza i jeśli nie zaczniemy działać, może być naprawdę dramatyczna. Bycie eko (oszczędzanie wody, niemarnowanie żywności, oszczędzanie prądu itd.) nie jest zatem chwilowym trendem, a naprawdę ważną misją każdego z nas. Co zatem możemy zrobić? Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego życia? Oto proste sposoby, dzięki którym zadbamy o codzienne oszczędzanie energii elektrycznej

Zobacz wideo Jakie są najbardziej palące problemy dotyczące ekologii?

Pamiętaj o wyłączaniu światła

Choć jest to jeden z najbardziej oczywistych i najprostszych sposobów na oszczędzanie prądu, nadal wiele osób zapomina o tej czynności. Gdy wychodzisz z pokoju, kuchni czy łazienki (nawet na kilka minut), pamiętaj, by wyłączać światło. Kiedyś uważano, że to nieopłacalne, jednak w przypadku żarówek typy LED są to przestarzałe informacje, bowiem zapala się ona i gaśnie w ułamku sekundy. Jedynym wyjątkiem są świetlówki energooszczędne, które opłaca się wyłączać jedynie w sytuacji, kiedy opuszczamy dane pomieszczenie na dłużej niż pięć minut.

Wymień żarówki 

Kolejnym krokiem w kierunku oszczędzania energii jest wymiana żarówek. Najlepszym rozwiązaniem będą żarówki typu LED, które - jak zapewniają eksperci - są najbardziej wydajną, energooszczędną oraz najbezpieczniejszą dla nas i środowiska technologią. Ponadto żarówki typu LED pozwalają zaoszczędzić nawet 80 proc. energii, a ich żywotność jest znacznie dłuższa w porównaniu do tradycyjnych żarówek.

Wyłączaj urządzenia z trybu czuwania 

Niestety, popularny w urządzeniach elektronicznych przycisk "stand by" jest jednym z najbardziej podstępnych pożeraczy prądu. Charakterystyczne czerwone światełko widoczne m.in. po wyłączeniu telewizora sygnalizuje stan czuwania, podczas którego prąd cały czas jest pobierany. Mimo że urządzenia w trybie "stand by" pobierają niewielką moc, to jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę wszystkich takich urządzeń znajdujących się w polskich domach, ilość pobieranego prądu robi się już znacząca.

Korzystaj z listew zasilających

Listwy zasilające to doskonały sposób na oszczędzanie prądu, zwłaszcza przez urządzenia, które zwykle pozostają w trybie czuwania. Dzięki takim listwom można w prosty sposób podłączyć kilka urządzeń (np. telewizor, drukarka, ładowarka, głośniki) i bez problemu wyłączać je za pomocą jednego przycisku.

Wstawiaj tylko zapełnioną pralkę i zmywarkę

Odpowiednie korzystanie z pralek czy zmywarek o wysokiej klasie energetycznej (A+, A++ oraz A+++) nie powoduje wysokiego zużycia energii. Należy jednak pamiętać, by przed wstawieniem - zarówno pralki, jak i zmywarki - załadować je do pełna. Dzięki temu unikamy zbędnej pracy maszyn, a co za tym idzie marnowania energii elektrycznej. Dwa prania niepełnej pralki to nawet 35 proc. zmarnowanego prądu.

Nie otwieraj lodówki bez potrzeby

Nie jest zaskoczeniem to, że to właśnie lodówka zużywa najwięcej prądu w naszych domach. W końcu pracuje przez całą dobę i nieustannie pobiera energię elektryczną. Jak zatem możemy zaoszczędzić prąd wykorzystywany przez lodówkę oraz zamrażarkę? Po pierwsze, lodówkę należy ustawić jak najdalej od źródeł ciepła (piekarnik, kuchenka, grzejniki). Po drugie, dbać o dobry stan uszczelek drzwi tych urządzeń. I po trzecie, nie otwierać lodówki bez potrzeby. Niestety, ale chyba każdemu zdarza się od czasu do czasu otwierać lodówkę i sprawdzać, czy może nie pojawiło się w niej coś dobrego do jedzenia, co niestety znacznie zwiększa pobór prądu. 

Gotuj potrawy pod przykryciem

Nawet podczas codziennego gotowania możemy skutecznie zaoszczędzić na prądzie. Jak? Zawsze gotuj potrawy pod przykryciem. To pozwala zaoszczędzić nawet około 30 proc. energii. Warto również postawić na dobrej jakości naczynia, które efektywnie przewodzą ciepło i w pełni przylegają dnem do płyty grzewczej. Ponadto pamiętaj, by około 10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania/pieczenia wyłączyć piekarnik lub płytę grzewczą - to również pozwoli zaoszczędzić sporo prądu i pieniędzy.

Postaw na odnawialne źródła energii

Jeśli natomiast chcemy skutecznie i długofalowo zadbać o przyszłość naszej planety, powinniśmy nie tylko oszczędzać prąd, lecz także stawiać na odnawialne źródła energii! Mogą to być zarówno większe działania, np. instalacja paneli słonecznych na naszych domach, jak i te mniejsze, do których zaliczamy m.in. oświetlenie solarne w ogrodach czy na balkonach. 

Jak oszczędzać prąd?Jak oszczędzać prąd? kobieta.gazeta.pl/Marta Kondrusik

Pamiętaj, że oczywiście nie musisz wprowadzać wszystkich kroków na raz. Zacznij od jednej zmiany, a potem konsekwentnie dokładaj kolejne. Każdy, nawet ten najmniejszy krok w stronę ekologii ma ogromne znaczenie dla naszej planety.

Poznaj też poprzednie odcinki naszego cyklu "Dbam o siebie i o środowisko". Znajdziesz je TUTAJ >>

Więcej o: