Rozgnieć i wetknij w nory. To niezawodny trik na nornice. Uciekną czym prędzej

Nornice, choć niewielkich rozmiarów, w poszukiwaniu jedzenia potrafią zrujnować cały ogród. Żywią się nasionami oraz owocami roślin, a swoją działalnością często spędzają sen z powiek ogrodników. Jak się ich pozbyć w humanitarny sposób?

Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie. Bierzemy się za konkretne porządku oraz pierwsze sadzenia warzyw, oraz kwiatów. Co zrobić, jeśli nasze plany rujnuje niewielki ssak o brązowo-szarym futerku, dużych, czarnych oczach i lekko ostrym pyszczku?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Jak pozbyć się nornic? Naturalne odstraszacze zrobisz za grosze

Nornice żywią się przede wszystkim nasionami i owocami, niekiedy obgryzają także korę i pędy młodych drzew, w szczególności tych owocowych. Zdobywając jedzenie uszkadzają korzenie oraz cebulki roślin, nic więc dziwnego, że nie są zbyt mile widziane w przydomowych ogrodach. Na szczęście możesz pozbyć się ich w skuteczny, acz humanitarny sposób. Pierwszym z nich są odstraszacze wykonane z zapachów, których nie znoszą. Mowa o:

  • cynamonie,
  • sproszkowanych papryczkach chilli,
  • świeżym, rozgniecionym czosnku,
  • liściach orzecha laskowego.

Wystarczy, że wsypiesz szczyptę bądź włożysz kilka sztuk do tuneli nornic, a czmychną czym prędzej.

Prosty sposób na nornice, który pomoże ci zadbać o rośliny. Wykonaj domowy oprysk

W podobny sposób zadziała zaparzona i ostudzona kawa rozcieńczona z wodą w proporcji 1:4. To nie tylko niezawodny odstraszacz na nornice, ale także skuteczny pogromca ślimaków, który dobrze wpływa na kondycję roślin. Sprawia, że pięknie rosną. Regularnie pryskaj nią liście, a szybko zauważysz różnicę.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? To łatwiejsze, niż może się zdawać

To jednak nie wszystkie proste i skuteczne triki, które pomogą ci pozbyć się nieproszonych gości z ogrodu. Czego jeszcze warto spróbować?

  • Nornice mają dobry słuch, dlatego nie przepadają za hałasem. Wbij w ich nory bądź tunele metalowe pręty i nałóż na nie plastikowe butelki.
  • Gryzonie boją się innych zwierząt, które mogą stwarzać dla nich niebezpieczeństwo. Regularnie wyprowadzaj do ogrodu psa bądź kota. Możesz również zebrać trochę ich sierści i wrzucić do tunelu nornicy.
  • Jeśli chcesz zapobiegać pojawianiu się nornic w ogrodzie, zasadź w nim rośliny, za którymi nie przepadają. Mowa o wilczomleczu, mięcie, gorczycy i czarnej porzeczce
Więcej o: