Skrzydłokwiat zawdzięcza popularność prostocie w uprawie oraz zdolnościom oczyszczania powietrza. Roślina nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, dlatego nie dziwi fakt, że decydują się na nią nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Mimo to warto co jakiś czas wspomóc ją domowym nawozem, który pobudzi do kwitnienia. Jedyne czego potrzebujesz, do niewielka ilość wody i popularne warzywo, które zapewne masz w swojej kuchni. Oto co należy zrobić.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zobacz wideo
Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz
Zblenduj, przecedź i wlej do doniczki. Skrzydłokwiat w mig zachwyci bujnymi kwiatami
Mimo starannej pielęgnacji zdarza się, że skrzydłokwiat nie kwitnie, więc nie mamy szansy nacieszyć oczu nowymi, pięknymi kwiatami. Możliwe, że wynika to ze złych warunków, w których przebywa roślina. Z tego powodu wiele osób sięga po sklepowe mieszanki pobudzające do wzrostu, jednak skuteczny nawóz można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy sprawdzić, czy mamy w kuchni popularne warzywo — jest źródłem wapnia, potasu, fosforu, a także witaminy C i E. Mowa o marchewce, którą często wkładamy do gotującego się rosołu. Jak przygotować odżywczy nawóz?
- Pokrój marchewkę na mniejsze kawałki. Nie musisz jej obierać.
- Zalej warzywo około 1 l wody i dokładnie zblenduj.
- Przecedź marchew — potrzebny będzie ci sam płyn, gdyż kawałki warzywa mogłyby przyciągnąć do doniczki szkodniki.
- Podlewaj skrzydłokwiat 1 szklanką nawozu raz na 2 tygodnie. Stosuj do 3 miesięcy.
Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Pamiętaj o tych zasadach, a pięknie zakwitnie
Choć skrzydłokwiat nie ma wielu wymagań, warto zapewnić mu odpowiednie warunki rozwoju. Okazuje się, że oprócz domowego nawozu należy zwrócić uwagę na stanowisko, zraszanie liści i podlewanie rośliny.
- Stanowisko — Roślina od października do wiosny powinna przebywać w pomieszczeniu o temperaturze 16-18 stopni Celsjusza, a latem do 25 stopni. Nie lubi zimna, przeciągów i gwałtownych zmian temperatury. Warto zapewnić jej delikatny dostęp do słońca lub półcień, ponieważ bez promieni słonecznych nie zakwitnie. Należy jednak zwrócić uwagę, że nadmierne, bezpośrednie nasłonecznienie może doprowadzić do wysuszenia i poparzenia liści.
- Zraszanie liści — Warto robić to codziennie, zwłaszcza jeśli skrzydłokwiat ma styczność z centralnym ogrzewaniem i latem, gdy temperatury na zewnątrz są wysokie. Do zraszania sprawdzi się miękka woda.
- Podlewanie — Latem należy podlewać roślinę 2-3 razy w tygodniu a zimą rzadziej. Podłoże powinno zawsze być lekko wilgotne, jednak przed podlaniem należy poczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi nieco przeschnie. Przelanie może doprowadzić do gnicia liści i korzeni. Warto stosować deszczówkę lub wodę z kranu, która jakiś czas odstała w temperaturze pokojowej.