Weź garść i rozsyp w ogrodzie. Ślimaki i mszyce będą omijać go szerokim łukiem

Ziemia okrzemkowa to naturalny produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystuje się ją m.in. w lecznictwie czy dietetyce, przemyśle, a w czystej postaci głównie w ogrodnictwie. To naturalny produkt, który pomoże ci zadbać o rośliny i pozbyć się szkodników.

Ziemia okrzemkowa, zwana także diatomitem, to miękka skała, która powstaje z okrzemek, czyli skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów. W składzie posiada domieszki krzemionki krystalicznej oraz amorficzną krzemionkę SiO2. Wygląda jak biały lub lekko żółty proszek. Jest niezwykle lekka i miękka, a przy tym zupełnie naturalna. Jak użyć jej w ogrodzie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Naturalny produkt, który zwalczy wszystkie szkodniki. Działa także na kleszcze

Ziemię okrzemkową możemy stosować jako nawóz, który sprawi, że rośliny będą rosnąć zdrowe, oraz ochronę przeciw szkodnikom. Zadziała na mszyce, ślimaki, ziemiórki, przędziorki, gąsienice, chrząszcze, a nawet kleszcze. Radzi sobie nie tylko z dorosłymi osobnikami, lecz również wczesnymi stadiami ich rozwoju, począwszy od jaj, które wysusza. Jak ją stosować i o czym należy pamiętać?

  • Możesz używać jej na trzy sposoby: rozpylając, bezpośrednio posypując lub jako oprysk wykonany z 1/3 szklanki (ok. 100 g) produktu zmieszanego z litrem wody.
  • Stosuj nie częściej niż raz w miesiącu, najlepiej w godzinach porannych lub wieczornych.
  • Powtórz rozpylanie po każdych opadach deszczu, które skutecznie wypłukują produkt.
  • Omijaj kwiaty, gdyż może negatywnie wpłynąć na ich wygląd, a przy tym odstraszy pszczoły.
  • Idealnie nada się przede wszystkim do pomidorów, ogórków, poziomek, truskawek i bakłażanów, a także ozdobnych traw.
  • W trakcie zbiorów opłucz warzywa bądź owoce pod bieżącą wodą, by pozbyć się produktu.
  • Dzięki zawartości krzemu (nawet 95 proc.), pomaga roślinom zmierzyć się z suszą, wahaniem temperatur czy poparzeniem słonecznym.

Diatomitu możesz używać przez cały okres, od wysiewu, zaczynając od zabezpieczenia nim gleby, a później młodych siewek, aż do wegetacji rośliny.

Domowy oprysk na ślimaki za grosze. Zrobisz go z resztek

Jeśli zmagasz się ze ślimakami, wypędzisz je także innym, domowym i w pełni naturalnym sposobem. Idealnie nada się do tego oprysk z kawy. Jak go wykonać?

  • Zaparz kawę jak zwykle i odstaw do ostygnięcia.
  • Rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:4
  • Spryskaj liście roślin.

Ten domowy oprysk nie tylko wypędzi ślimaki, ale także dobrze wpływa na kondycję roślin, a do tego działa odstraszająco na nornice, które nie przepadają za zapachem kawy.

Więcej o: