Muszki w kwiatach doniczkowych. Jak się ich pozbyć? Pomoże napar z popularnego produktu

Co jakiś czas niektórzy zauważają muszki w kwiatach doniczkowych. Jak się ich pozbyć? Najczęściej są to ziemiórki, niewielkie owady, których larwy mogą wyrządzić wiele szkód. Na szczęście istnieją proste sposoby, które pomogą je zwalczyć. Są tanie, ekologiczne i nie wymagają wiele pracy.

Muszki w kwiatach doniczkowych mogą się często pojawiać. Zazwyczaj zachęca je zbyt obfite podlewanie roślin i duża wilgotność. Owady zwykle są czarne i wyglądem przypominają muszki owocówki. To ziemiórki — dorosłe osobniki raczej nie wyrządzają szkód, jednak składane przez nie jaja, z których później wylęgają się larwy mogą szybko uszkodzić korzenie. W efekcie osłabione rośliny są rażone bakteriami i grzybami, a z czasem tracą kolor i usychają. Na szczęście problem można zwalczyć prostymi tanimi i przyjaznymi środowisku sposobami. Sprawdź, co należy zrobić.

Czym wyczyścić dywan? Wypróbuj trik za mniej niż 5 zł. Wystarczy to, co masz w kuchni Czym wyczyścić dywan? Trik za mniej niż 5 zł. Wystarczy produkt z kuchni

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Muszki w kwiatach doniczkowych. Jak się ich pozbyć?

W zwalczeniu ziemiórek pomoże odpowiednio przygotowany napar z rumianku. Regularne podlewanie miksturą sprawi, że owady po jakimś czasie znikną. Wystarczy wyciągnąć z opakowania około 8-9 torebek herbaty, zalać je połową litra wrzącej wody i przykryć do zaparzenia. Po około 10 godzinach wystarczy odcisnąć torebki i podlać zainfekowane rośliny miksturą. Zabieg warto powtarzać kilka razy co 10-14 dni. Podlewanie naparem z rumianku przynosi dodatkową korzyść, którą jest przyjemny zapach ziół rozchodzący się po domowych pomieszczeniach.

Uprawa ogórków Które ogórki najrzadziej chorują? Nie potrzebują żadnych oprysków

Szybki sposób na ziemiórki? Potraktuj je naparem z trzech produktów

Inną metodą na zwalczenie inwazji ziemiórek jest przygotowanie naparu ze skrzypu polnego, pokrzywy i wrotyczu. Jak to zrobić?

  1. Zaopatrz się w susz trzech podanych roślin i wsyp około 20 g każdego do słoika.
  2. Zalej zioła około 1 l wrzącej wody.
  3. Poczekaj, aż napar ostygnie, a następnie rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1.
  4. Przelej miksturę do butelki z atomizerem i spryskaj zainfekowane rośliny. Możesz również podlać ziemię w doniczce standardowym sposobem.
Więcej o: