Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tuja, czyli potoczna nazwa żywotników należy do roślin iglastych. Występują nie tylko w formie drzew, ale również w formie krzewów. To niezwykle popularne rośliny ozdobne, które będą świetnym uzupełnieniem niemal każdego podwórka. Są odporne na trudne warunki pogodowe oraz mogą również zaskakująco szybko rosnąć. W ogrodzie mogą pełnić różne funkcje aranżacyjne.
Nawożenie tui to ważny zabieg, który wspomoże rozwój żywotników w pierwszych latach po posadzeniu oraz tych, znajdujących się na ubogich glebach. Jeśli dostarczymy naszym roślinom, odpowiednią dawkę składników odżywczych możemy mieć pewność, że zapewnimy im odpowiedni rozwój i wzrost. Po pierwsze zadbaj o odpowiednie stanowisko dla tui. Dobrze, aby było nasłonecznione, a gleba była lekko wilgotna. Dla tui najlepszym wyborem będą nawozy wzbogacone o mikroelementy, które uzupełnią braki składników, a także wpłyną na poprawę struktury gleby. Wiosną oraz latem stosuj środki z wysoką zawartością azotu, oraz magnezu, gdyż właśnie jego niedobór jest odpowiedzialny za to, że tuja żółknie, a gałęzie obumierają. Jesienią lepiej wybrać nawozy bogate w fosfor oraz potas.
W tym celu świetnie sprawdzą się nawozy mineralne oraz nawozy organiczne (obornik, kompost). Możesz również samodzielnie przygotować jeden z nich. Najpopularniejszą domową mieszanką do nawożenia jest gnojówka z pokrzyw. Przepis na przygotowanie wygląda następująco:
Drugą istotną kwestią przy dbaniu o wzrost tui jest ich przycinanie, które prowadzi do ich zagęszczenia. Najlepiej robić to pod koniec lata lub na początku wiosny w kwietniu i maju. Wybierając, ten drugi termin usuniemy wszystkie uszkodzone przez mróz pędy, chore gałęzie, a także te zaschnięte i odstające części. Dzięki wiosennemu przycięciu tui możemy mieć pewność, że roślina będzie miała zapewnione odpowiednie zagęszczenie, rozkrzewienie oraz formę przed rozpoczęciem wegetacji. Żywotniki rosnące w żywopłotach przycinaj od 2 do 3 razy w sezonie, a te wolno stojące według zapotrzebowania. Do przycinania tui wystarczy klasyczny sekator, gdyż pędy żywotnika są miękkie i z łatwością da się je usunąć. W przypadku żywopłotów z tui najlepszą opcją będzie przycinanie ich nożycami do żywopłotu.