Najlepszy nawóz do tui na wiosnę. Dwa składniki przyspieszą wzrost krzewów

Żywopłot z tui nie tylko pięknie wygląda, ale również nie jest trudny w uprawie i utrzymaniu. Warto jednak pamiętać o jego odżywianiu. Jaki nawóz do tui stosować, żeby szybko rosły i nie brązowiały? Dobrym rozwiązaniem będzie domowa mikstura.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tuja, czyli potoczna nazwa żywotników należy do roślin iglastych. Występują nie tylko w formie drzew, ale również w formie krzewów. To niezwykle popularne rośliny ozdobne, które będą świetnym uzupełnieniem niemal każdego podwórka. Są odporne na trudne warunki pogodowe oraz mogą również zaskakująco szybko rosnąć. W ogrodzie mogą pełnić różne funkcje aranżacyjne.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Nawóz do tui wiosenny. Zrób go samodzielnie, a żywotniki urosną szybko i nie zbrązowieją

Nawożenie tui to ważny zabieg, który wspomoże rozwój żywotników w pierwszych latach po posadzeniu oraz tych, znajdujących się na ubogich glebach. Jeśli dostarczymy naszym roślinom, odpowiednią dawkę składników odżywczych możemy mieć pewność, że zapewnimy im odpowiedni rozwój i wzrost. Po pierwsze zadbaj o odpowiednie stanowisko dla tui. Dobrze, aby było nasłonecznione, a gleba była lekko wilgotna. Dla tui najlepszym wyborem będą nawozy wzbogacone o mikroelementy, które uzupełnią braki składników, a także wpłyną na poprawę struktury gleby. Wiosną oraz latem stosuj środki z wysoką zawartością azotu, oraz magnezu, gdyż właśnie jego niedobór jest odpowiedzialny za to, że tuja żółknie, a gałęzie obumierają. Jesienią lepiej wybrać nawozy bogate w fosfor oraz potas. 

W tym celu świetnie sprawdzą się nawozy mineralne oraz nawozy organiczne (obornik, kompost). Możesz również samodzielnie przygotować jeden z nich. Najpopularniejszą domową mieszanką do nawożenia jest gnojówka z pokrzyw. Przepis na przygotowanie wygląda następująco:

  1. Potrzebujesz 1 kg pociętej pokrzywy, 10 litrów wody oraz plastikowego wiaderka.
  2. Załóż rękawiczki i mocnymi nożyczkami pokrój pokrzywę na centymetrowe kawałki.
  3. Zawiń pokrzywę w woreczek z tkaniny, podobny do gazy. To znacznie ułatwi pracę, jeśli chodzi o przesiewanie mieszanki.
  4. Umieść worek w wiadrze z odpowiednią ilością wody i pozostaw do sfermentowania na czas od jednego do dwóch tygodni. Najlepiej używać wody deszczowej.
  5. Codziennie mieszaj miksturę, aby przyśpieszyć proces fermentacji.
  6. Gnojówka z pokrzyw jest gotowa do użycia, gdy podczas mieszania nie pojawiają się żadne małe bąbelki.
  7. Teraz jest czas na przelanie go do szczelnych pojemników. Pamiętaj, że jest to skoncentrowany roztwór. Przed nawożeniem gleby i roślin należy go rozcieńczyć wodą.

Kiedy przycinać tuje? Sprawa wcale nie jest taka prosta

Drugą istotną kwestią przy dbaniu o wzrost tui jest ich przycinanie, które prowadzi do ich zagęszczenia. Najlepiej robić to pod koniec lata lub na początku wiosny w kwietniu i maju. Wybierając, ten drugi termin usuniemy wszystkie uszkodzone przez mróz pędy, chore gałęzie, a także te zaschnięte i odstające części. Dzięki wiosennemu przycięciu tui możemy mieć pewność, że roślina będzie miała zapewnione odpowiednie zagęszczenie, rozkrzewienie oraz formę przed rozpoczęciem wegetacji. Żywotniki rosnące w żywopłotach przycinaj od 2 do 3 razy w sezonie, a te wolno stojące według zapotrzebowania. Do przycinania tui wystarczy klasyczny sekator, gdyż pędy żywotnika są miękkie i z łatwością da się je usunąć. W przypadku żywopłotów z tui najlepszą opcją będzie przycinanie ich nożycami do żywopłotu.

Więcej o: