Zetrzyj skórkę z mandarynki na proszek. Nie uwierzysz, co się stanie, gdy dodasz go do ziemi

Niektóre kwiaty i rośliny warto nawozić, aby pięknie i zdrowo rosły. Najczęściej sięgamy po gotowe odżywki ze sklepów, ale zamiast wydawać pieniądze, wypróbujmy naturalne i ekologiczne nawozy. Podpowiadamy, jak wykonać domowy nawóz z produktu, który najczęściej wyrzucamy do kosza.

Mandarynki to lubiane przez Polaków owoce, ale niewiele osób wie, że ich skórek wcale nie musimy wyrzucać. Można je wykorzystać na wiele sposobów między innymi jako domowy nawóz do kwiatów. Podpowiadamy, jak go wykonać, aby nasze rośliny odżyły.

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box

Nie wyrzucaj obierek po mandarynkach. Zrób z nich nawóz do roślin

Mandarynki są cennym źródłem składników odżywczych, a ich skórki zawierają witaminy A, C, B1 i B2, błonnik, kwasy organiczne, a także flawonoidy. Większość z nas wyrzuca obierki po tych owocach do kosza. To błąd, gdyż można wykorzystać je ponownie między innymi jako ekologiczny nawóz do roślin. Jak to zrobić? Wystarczy zebrać skórki z owoców i je wysuszyć, a potem zetrzeć lub zmielić je na proszek. Taki nawóz umieszczamy w ziemi przed zasadzeniem roślin. Wzbogaci on glebę i sprawi, że kwiaty czy krzewy będą rosły szybciej i bujniej. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak wykorzystać skórki mandarynek? Świetnie sprawdzają się jako środek czyszczący

Obierki po mandarynkach można wykorzystać również na inne sposoby. Oto kilka z nich.

  • Środek czyszczący. Mandarynki mają właściwości odtłuszczające i antybakteryjne, przez co świetnie sprawdzają się jako środek do sprzątania. Wystarczy zalać obierki octem i odczekać 7 dni, a po upływie tego czasu rozcieńczamy wywar i używamy go jako uniwersalnego środka do ścierania kurzu i plam.
  • Odkamieniacz. Dzięki skórkom po mandarynkach pozbędziesz się kamienia. Wystarczy przetrzeć nimi miejsce, a po chwili po osadzie nie będzie śladu.
  • Odstraszacz na ślimaki w ogrodzie. Ślimaki nie przepadają za zapachem cytrusów. Rozsyp skórki w miejscach, gdzie się pojawiają, a szybko wyniosą się z twojej działki.
Więcej o: