Tylko 3 zł. Tyle wystarczy, aby szkodniki omijały jabłonie szerokim łukiem. To sprawdzony trik ogrodników

Jabłonie to jedne z najpopularniejszych drzew owocowych w Polsce. Aby rosły zdrowo i dawały pyszne i soczyste owoce, warto zadbać o ich pielęgnację. Jednak, zamiast wybierać drogie preparaty ze sklepu ogrodniczego, wypróbujmy ekologiczne i naturalne sposoby na pozbycie się chorób i wzmocnienie drzew.

Istnieje wiele gatunków jabłoni, ale większość z nich jest podatne na choroby. Aby wspomóc rozwój i odporność naszych drzew, warto wykonać oprysk chroniący przed grzybami i rozwojem robaków. Możemy przygotować go w domu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zobacz wideo Pobudzają, pomagają schudnąć, walczą z próchnicą... Czego jeszcze nie wiesz o jabłkach?

Ekologiczny oprysk, który stosowały nasze babcie. Przyda ci się szare mydło

Szare mydło było wykorzystywane już wiele lat temu, nie tylko do mycia rąk, ale także jako środek wzmacniający jabłonie. Szare mydło jest hipoalergiczne, a w jego składzie nie znajdziemy chemicznych środków, jak barwniki czy substancje zapachowe. Na skórze nie wywołuje uczuleń i jest bezpieczne także dla roślin. Już nasze babcie stosowały oprysk na rośliny wykonany właśnie z szarego mydła. 

Szare mydło, dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, ma działanie grzybobójcze. Jest szkodliwe dla owadów oraz insektów takich jak mszyce. Zabija także zarodniki grzybów i pleśni. Aby wykonać oprysk z mydła, wystarczy rozpuścić je w wodzie w odpowiedniej proporcji - 10 do 20 g mydła na litr wody, czyli standardowa 200 g kostka powinna wystarczyć na 10 litrowe wiadro. Mydło można rozpuścić w ciepłej wodzie lub zetrzeć na tarce. Jabłonie obficie opryskujemy uzyskanym roztworem, jednak pamiętajmy, aby nie robić tego w okresie kwitnienia, gdyż możemy uszkodzić kwiaty. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak walczyć ze szkodnikami na jabłoniach? Wykorzystaj czosnek

Jeśli nasze jabłonie zaatakowały szkodniki, możemy wzmocnić działanie oprysku dodatkiem czosnku. Czosnek ma działanie grzybobójcze, ale także odstrasza owady. Wystarczy około 15 dag pokrojonego czosnku zalać w słoiku 5 łyżkami oleju np. rzepakowego lub słonecznikowego i odstawić na około 2 do 3 dni. Po upływie tego czasu odcedzamy mieszaninę przez gazę, aby pozbyć się drobinek czosnku i dodajemy do słoika mieszankę mydła i wody (10 g mydła na litr wody). Potrząsamy słoikiem i powstały roztwór aplikujemy na zaatakowane przez szkodniki miejsca.

Więcej o: