Weź z łazienki, zetrzyj na tarce i wymieszaj z wodą. Ćma bukszpanowa zniknie na dobre

Ćma bukszpanowa to zmora każdego ogrodnika. Zjada liście i młode pędy bukszpanów, a na dodatek bardzo szybko się rozprzestrzenia. Poza opryskiem specjalnym preparatem na owada zadziała też pewna domowa mieszanka. Do jej przygotowania będą ci potrzebne składniki, które masz w łazience.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Ćma bukszpanowa pojawiła się w Polsce w 2016 roku. Żeruje na krzewach bukszpanów i zjada delikatne części ich liścia, przez co roślina zaczyna zamierać. Gdy zauważysz szkodniki na bukszpanie, powinnaś działać od razu. Owady zaczynają atakować krzew wiosną, już w kwietniu. Właśnie wtedy warto rozpocząć profilaktyczne opryski, żeby szkodniki nie zniszczyły rośliny. Nie musisz jednak jechać do sklepu ogrodniczego po specjalne preparaty. Wypróbuj ekologiczne opryski, które zrobisz samodzielnie w domu.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Ćma bukszpanowa. Oprysk pomoże ci się jej pozbyć

Bukszpan często wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów, dlatego problem występowania na nim ćmy bukszpanowej dotyczy wielu osób. Im młodsza larwa owada, tym szybciej ginie. Jeśli chcesz pozbyć się szkodników, możesz spróbować usunąć je z rośliny silnym strumieniem wody. Najskuteczniejsze będą jednak opryski, które trzeba stosować regularnie, zwłaszcza po deszczu. Ekologiczne środki są mniej szkodliwe dla środowiska, a do ich przygotowania będą ci potrzebne składniki, które na pewno masz w domu. Pamiętaj, żeby na czas oprysków założyć rękawice i okulary ochronne.

Oprysk na ćmę bukszpanową. Ekologiczny i tani

Do przygotowania ekologicznego oprysku na ćmę bukszpanową będzie ci potrzebne szare mydło i woda. Przygotuj 5 litrów gorącej wody, a 100 g szarego mydła zetrzyj na tarce. Rozpuść mydło w wodzie i wymieszaj. Ostudź mieszankę, przelej do spryskiwacza i spryskaj bukszpan. Drugim sposobem jest roztwór z octu spirytusowego. Wymieszaj ocet z wodą w stosunku 1:10, tj. na jedną miarkę octu należy dać dziesięć miarek wody. Do mikstury dodaj kilka kropel płynu do naczyń. Przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i spryskaj krzew.

Więcej o: