Ten uniwersalny nawóz do warzyw działa jak "dopalacz". Ogród będzie pękał w szwach od zbiorów

Jak stworzyć uniwersalny nawóz do warzyw, nie wydając przy tym nawet złotówki? Zamiast wyrzucać resztki po posiłku do śmieci, użyj je do przygotowania niezawodnego środka. Nie tylko zadbasz o bujne plony, ale i zredukujesz ilość generowanych odpadów. Poznaj przepis na ekologiczny "dopalacz" do roślin.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobić, żeby warzywa zdrowo wyrosły i dały bujny plon? Ważnym elementem pielęgnacji roślin jest ich nawożenie. Skuteczny środek przygotujesz w domu, korzystając wyłącznie z resztek. Dowiedz się, w jaki sposób stworzyć preparat zupełnie za darmo.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Dlaczego warto stosować domowe nawozy? W znacznym stopniu zredukujesz odpadki

Domowe nawozy coraz częściej wykorzystywane są przez entuzjastów ogrodnictwa. Ich popularność wynika z kilku czynników. Przede wszystkim, preparatu tego typu są bardzo skuteczne. Zawarte w nich minerały i składniki odżywcze pozwalają roślinom zdrowo się rozwijać, chroniąc je przed chorobami, szkodnikami oraz przyspieszając wzrost. Co więcej, w wielu przypadkach triki tego typu pozwalają nam sporo zaoszczędzić. Korzystając z resztek do stworzenia domowego nawozu, nie wydamy przecież nawet złotówki.

Morwa biała uprawa Morwa biała pomaga na wiele schorzeń. Można uprawiać ją w ogrodzie

Środki tego typu mają także pozytywny wpływ na środowisko. Używając składników, które zwykle trafiają do kosza, redukujemy ilość generowanych przez nas odpadów. Tym samym mniej śmieci trafia na wysypiska, co z kolei zmniejsza emisję metanu do atmosfery. Dzięki kilku prostym czynnościom możemy mieć realny wpływ na ochronę środowiska. Zamiast wyrzucać resztki, warto więc użyć ich ponownie w ekologicznym nawozie do warzyw.

Atak przędziorków Zalej wrzącą wodą i spryskaj liście. Oprysk pozbędzie się przędziorków

Jak przygotować uniwersalny nawóz do warzyw? Użyj kilku składników, a efekt cię zaskoczy

Do przygotowania domowego nawozu do warzyw niezbędne są resztki z produktów spożywczych. Na początku pokrusz kilka skorupek po jajkach do większego pojemnika. Następnie wysyp na nie herbatę z zużytych torebek. Całość zasyp fusami po kawie. Pamiętaj, aby nie używać resztek z napojów, do których dodałaś mleko lub cukier.

Podlej mieszankę wodą i dodaj nieco ziemi. Na sam koniec do preparatu dodaj skórkę po bananie pokrojoną na małe kawałki. Całość ponownie nawodnij, po czym dokładnie wymieszaj. Tak przygotowanym preparatem podsyp grządki, na których zasadziłaś warzywa. Nie zapomnij, żeby dokładnie wymieszać środek z gruntem - w ten sposób sprawisz, że rośliny szybko wchłoną składniki odżywcze. Dzięki temu "dopalaczowi" jarzyny bunie wyrosną, a ty zbierzesz zdrowe plony.

Więcej o: