Zamiast wyrzucać, zagotuj i podlej paprykę. Warzywa będziesz rozdawać jeszcze sąsiadom

Papryka jest smaczna i zdrowa, dlatego warto postawić na jej uprawę. Okazuje się, że do wzmocnienia sadzonek nie potrzebujesz sklepowych preparatów, bo ekologiczny nawóz przygotujesz samodzielnie w domu z resztek i wody. Jak go przygotować i jakie przyniesie działanie?

Z papryki można zrobić praktycznie wszystko. Warzywo świetnie sprawdzi się na grillu, w sosie, zamarynowane w słoikach czy jako zwykły dodatek do obiadu. Nie każdy jednak wie, że odpowiedni nawóz do tego warzywa można zrobić samodzielnie w domu. Jest ekologiczny, zdrowy dla roślin i praktycznie darmowy, bo przygotujesz go z resztek i wody. To dobry sposób, by zapomnieć o drogich, sklepowych preparatach. Co należy zrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Papryka z kukurydzą uzupełniają energię Piotra Żyły? "To wtedy już jest pięknie"

Domowy nawóz do papryki. Potrzebujesz tylko trzech składników

Okazuje się, że zasilający paprykę nawóz można przygotować z zaledwie trzech składników. Potrzebujesz tylko popiołu drzewnego, skórek cebuli i wody. Mikstura zasili nie tylko roślinę, ale również i glebę. Dzięki temu papryka szybko urośnie, a plony będą soczyste i okazałe. Korzystne efekty można uzyskać już po 10 dniach kuracji. Skórki z cebuli są źródłem fitoncydów, karotenu, potasu, żelaza, magnezu i witamin z grupy B. Produkt stymuluje wzrost roślin i wzmacnia łodygi i korzenie papryki. Z kolei popiół drzewny jako źródło potasu oddziałuje na glebę i ją wzmacnia. Dzięki stosowaniu nawozu zwiększa się też odporność rośliny na choroby grzybicze i bakteryjne.

Jak przygotować nawóz? Działanie jest bardzo łatwe

Przygotowanie nawozu z papryki jest bardzo łatwe i nie powinno zająć ci wiele czasu. Potrzebujesz tylko garnka, 1 l wody, łupin z 4-5 cebul i około 3 łyżek popiołu drzewnego. Co należy zrobić?

  1. Wlej do garnka wodę i ją zagotuj.
  2. Dodaj przygotowane wcześniej łupinki z cebul i gotuj wywar przez 5 minut.
  3. Ostudź mieszankę, a gdy będzie zimna, przelej ją do sporego słoika.
  4. Dodaj popiół drzewny, zakręć słoik i przez chwilę energicznie nim potrząsaj.

Gotowy nawóz stosuj na sadzonki papryki codziennie przez 10 dni. Wystarczy, że będziesz podlewać je jednorazowo od 3 do 5 łyżek wywaru. 

Więcej o: