Kiedy przycinać piwonie? Pamiętaj o jednej zasadzie. Będą kwitły przez całe lato

Piwonie to przepiękne kwiaty, które chętnie są sadzone w przydomowych ogrodach. Przykuwają uwagę i zachwycają wyglądem, a dodatkowo stanowią piękny element ozdobny. Podpowiadamy, jak pielęgnować piwonie i kiedy je przycinać, aby pięknie rosły.

Piwonie charakteryzują się pięknymi kwiatami w wielu kolorach od różowego, czy czerwonego po biel i żółć. Jednak aby obficie kwitły i cieszyły oko, należy regularnie je przycinać. Sprawdź, kiedy to robić, by im nie zaszkodzić i dlaczego ten zabieg pielęgnacyjny jest tak ważny.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak pielęgnować piwonie? Pamiętaj, aby nie miała zbyt mokro 

Kwiaty piwonii mogą mieć średnicę nawet 20 centymetrów. Pochodzą z terenów Azji i Europy, a w Polsce zyskały ogromną popularność. Istnieje wiele gatunków, a do najpopularniejszych należą piwonia drzewiasta, chińska, lekarska i koperkowa. Rośliny te najlepiej rosną na słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach, na glebie pulchnej, żyznej i próchniczej. Piwonie lubią rosnąć na lekko wilgotnym podłożu, dlatego wymagają regularnego podlewania. Warto jednak pamiętać, że gleba nie może być zbyt mokra, gdyż roślina zacznie gnić. Dodatkowo pamiętajmy, aby nie lać wody po liściach, ponieważ szybko pojawi się szara pleśń.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Kiedy przycinać piwonie? Pamiętaj o jednej rzeczy

Istotnym zabiegiem w pielęgnacji piwonii jest ich przycinanie. Tniemy pędy na wysokości 1/3 ich długości, nie mniej niż 5 do 7 centymetrów od pąków. Przycinanie piwonii pozwoli rozwinąć nowe witki, poprawi kwitnienie, a także odmłodzi roślinę. Kiedy przycinać piwonie? Otóż nie robimy tego w okresie wegetacji, ponieważ możemy osłabić roślinę. Najlepszym terminem jest przycinanie na jesieni, zanim przejdzie w stan wegetacyjny lub na wiosnę, zanim zacznie rozwijać nowe pędy.

Więcej o: