Jeśli chcesz w skuteczny i naturalny sposób odżywić rośliny w ogrodzie, sięgnij po sposoby wykorzystywane od lat. Jednym z nich jest stosowanie nawozu z pokrzyw, który przygotujesz samodzielnie. Nic nie kosztuje i jest doskonałą, ekologiczną alternatywą dla innych produktów do odżywiania upraw. Sprawdź, jak przygotować gnojówkę z pokrzyw oraz co można nią podlewać.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nawóz z pokrzyw bogaty jest w azot, żelazo, wapń, magnez oraz fosfor. Dzięki temu podlewane nim rośliny będą rosły wzmocnione, zdrowe i bujne. Co ważne, taka mikstura pomaga także zwalczyć choroby grzybowe, mszyce, przędziorki czy szarą pleśń. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Wystarczy zebrać kilogram rośliny, pociąć na mniejsze kawałki i włożyć do worka np. po ziemniakach. Gotowy pakunek włóż do wiadra, zalewając go dziesięcioma litami wody. Szczelnie je przykryj i ustaw w zacienionym miejscu. Codziennie mieszaj gnojówkę, a po dwóch tygodniach wystarczy ją odcedzić i podlewać rośliny.
Nawóz z pokrzyw doskonale odżywia niektóre uprawy i świetnie radzi sobie ze zwalczaniem wielu chorób. Dodatkowo też może służyć jako oprysk na różne szkodniki. Okazuje się jednak, że nie każdy gatunek kwiatów czy upraw się z nim polubi. Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw? Lepiej nie nawozić nią azalii, wrzosów, grochu, fasoli, cebuli, czosnku oraz rododendronów. W jakich przypadkach więc sprawdzi się najlepiej?
Choć niektóre rośliny nie polubią się z gnojówką z pokrzyw, inne doskonale dzięki niej rosną. Co warto podlewać takim domowym nawozem? Przede wszystkim uwielbiają ją drzewa i krzewy owocowe. Nawóz z pokrzyw idealnie sprawdzi się do zasilania borówek, truskawek oraz malin. Wykorzystasz ją także do nawożenia iglaków, pelargonii, surfinii i wszelkich warzyw. Gnojówką z pokrzywy można podlewać również pomidory, ogórki, ziemniaki, kalafiory, cukiernię oraz bób.