Jak zrobić nawóz do trawy zagęszczający? Nie musisz wydawać ani złotówki. Wypróbuj trik ogrodników

Jak przygotować domowy nawóz do trawy? Zagęszczający środek nie musi cię kosztować nawet złotówki. Przyrządzisz go w duchu idei zero waste. Poznaj sprawdzony przepis na preparat, którego działanie zupełnie cię zaskoczy. Zadbaj o piękny trawnik w banalny sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Piękny trawnik to wizytówka każdego domu. Żeby osiągnąć wymarzony efekt, należy najpierw odpowiednio zadbać o trawę. W sklepach znajdziemy wiele środków, które mają go zagwarantować. Nie są to jednak ani naturalne, ani ekologiczne preparaty. Dowiedz się, jak przyrządzić domowy nawóz według znanego przepisu.

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Ekologiczny nawóz do trawy zagęszczający. Przygotujesz go nie wydając złotówki

Jeden z najbardziej skutecznych domowych nawozów do trawy znajdziemy w kominku. Wszyscy, którzy ocieplają dom za pomocą opału, powinni znać ten sposób. Popiół, który najczęściej wyrzucamy, jest bogaty w składniki odżywcze, przydatne do pielęgnacji trawy. Są to m.in. wapń, potas, magnez i fosfor. Co więcej, każdy z wymienionych elementów szybko mineralizuje się w glebie, dzięki czemu błyskawicznie zobaczysz efekty nawożenia. Jak je wykonać?

Popiół drzewny niestety nie zawiera azotu, przez co nadaje się przede wszystkim do jesiennego nawożenia. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań przed używaniem go przez cały rok. Wystarczy, że rozsypiesz go w ilości od 30 do 50 gramów na metr kwadratowy trawnika. Najlepiej robić to przed deszczem lub podlewaniem. W ten sposób pył nie będzie rozwiewany przez wiatr i o wiele szybciej zostanie wchłonięty do gleby. Pamiętaj, że popiół ma bardzo wysokie pH. Oznacza to, że nie sprawdzi się jako nawóz do roślin lubiących kwaśny grunt.

Jaki jest najlepszy nawóz do trawy? Musi być bogaty w jeden składnik

Wiosenne nawożenie trawnika skupia się na użyciu dużej ilości jednego składnika odżywczego - azotu. To właśnie on przyspiesza wzrost roślin. Jest przez to niezbędny we wczesnym etapie ich rozwoju. Bardzo dobrym, a przede wszystkim darmowym źródłem tego mikroelementu jest kompost lub gnojówka. Przygotowanie ich w domu jest wręcz banalne. Po skoszeniu trawy wysyp źdźbła do wiadra, a następnie wrzuć do niego skórki bananów lub pokrzywę. Całość zalej wodą i pozwól substancji fermentować przez co najmniej dwa tygodnie. O skuteczności tego preparatu mówi między innymi pogotowieogrodowe na TikToku. Ogrodnicy prowadzący profil nazwali kompost "czarnym złotem".  

Po odczekaniu co najmniej dwóch tygodni (jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury, poczekaj nawet miesiąc), przelej gnojówkę do konewki. Pamiętaj o rozcieńczeniu jej, stosując proporcje 1:10 - litr roztworu na 10 litrów wody. Tak przygotowanym preparatem podlej trawnik. Domowy nawóz jest bogaty nie tylko we wspomniany wcześniej azot, ale także w inne przydatne składniki takie jak fosfor, czy żelazo.

Więcej o: