Czego nie podlewać drożdżami? Nawóz może zniszczyć dwie uprawy

Czego nie podlewać drożdżami? Choć produkt wydaje się dobroczynnym nawozem, nie sprawdzi się w przypadku niektórych roślin, bo skutecznie zepsuje ich smak. Sprawdź, na co w trosce o zdrowe uprawy warto zwrócić uwagę i czym zastąpić nawóz z drożdży.

Wielu ogrodników zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości prostego w przygotowaniu nawozu z drożdży. Nie każdy jednak wie, że mieszanką nie należy podlewać wszystkich roślin. Okazuje się, że produkt może zniszczyć smak dwóch popularnych polskich warzyw. Na co warto zwrócić uwagę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Czego nie podlewać drożdżami? Mieszanka może zepsuć smak niektórych roślin

Choć mieszanka z drożdży zastosowana na rośliny jest zdrowa i stymuluje ich wzrost, czasem się nie sprawdzi. Niestety w przypadku cebuli i ziemniaków, które uprawiamy w ogrodzie celem późniejszego ich spożycia, drożdże mogą zmienić smak warzyw na gorszy. Z tego względu warto porzucić je na rzecz innych, domowych nawozów. Pozostałe rośliny warto zasilać drożdżami od wiosny do lata, zachowując przed każdą aplikacją około dwutygodniowy odstęp.

Jaki nawóz do ziemniaków i cebuli? Odpowiednie mieszanki przygotujesz w domu

Lepiej nie nawozić ziemniaków i cebuli drożdżami, a zamiast tego postawić na inne domowe mieszanki. W przypadku cebuli sprawdzi się nawożenie organiczne, na przykład obornikiem i kompostem. Jeśli chodzi o ziemniaki, stymulująco na wzrost zadziałają gnojówki. Jak je przygotować?

Gnojówka z pokrzywy:

  1. Zalej 1 kg pokrzywy 10 l wody i odstaw zbiornik w suche, zacienione miejsce.
  2. Przykryj mieszankę gazą.
  3. Mieszaj raz dziennie, a po około 2 tygodniach gdy roztwór przestanie się pienić, możesz zastosować go na ziemniakach.
  4. Rozcieńcz 1 l substancji w 10 l wody i podlewaj bulwy.

Gnojówka z czosnku:

  1. Rozdrobnij 100 g ząbków czosnku i zalej je 10 l wody.
  2. Odstaw mieszankę w suche miejsce i odczekaj 3-4 tygodnie.
  3. Stosuj mieszankę na ziemniaki po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10.

Tak przygotowane gnojówki oprócz zapewnienia obfitych plonów uchronią je też przed chorobami i odstraszą szkodniki, takie jak mszyce i przędziorki.

Więcej o: