Skrzyp polny skrywa wiele zdrowotnych właściwości, po które najczęściej sięgamy pijąc go w formie naparu. Oprócz tego jest również składnikiem licznych kosmetyków, leków czy suplementów. Niestety, w ogrodzie najczęściej traktowany jest jako chwast. Jak się go pozbyć?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dzikorosnący skrzyp polny ma to do siebie, że błyskawicznie się rozrasta. Jeśli więc nie chcesz, by pokrył cały twój ogród, należy działać szybko. Najczęściej pojawia się wczesną wiosną, dlatego w tym okresie warto wykazać się wzmożoną uważnością i obserwować, czy nie zaczyna rosnąć u ciebie. Jeśli tak, zacznij od gruntownego przekopania miejsca, w którym go znalazłaś. Jest to ważne, tym bardziej że jego pędy czy kłącza mogą sięgać nawet 1,5 metra w głąb ziemi. Im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie się go pozbyć.
Skrzyp polny usuniesz z ogrodu także z pomocą niezawodnego, domowego oprysku, który zrobisz sama. Wystarczy, że sięgniesz do kuchennych szafek. Czego dokładnie będziesz potrzebować?
Wszystkie składniki wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Następnie powstałą mieszanką dokładnie i obficie spryskaj skrzyp polny. Jeśli zajdzie taka potrzeba, powtórz kilkukrotnie w przeciągu kolejnych dni. Chwast będzie stopniowo obumierał, aż w końcu zniknie całkowicie.
Jeśli co roku zmagasz się z nawracającym skrzypem polnym, który opanowuje cały twój ogród, warto spróbować prostego zabiegu, który na pewno ci pomoże. Skrzyp polny to roślina, która najlepiej rozwija się w kwaśnej glebie. Dlatego na jesień, zanim posadzisz rośliny, możesz wykonać wapnowanie ziemi. Następnie dokładnie przekop podłoże, dzięki czemu pozbędziesz się ewentualnych pozostałości po chwastach. Z pomocą wapnowania sprawisz, że na wiosnę skrzyp z pewnością nie zawita w twoim ogrodzie.