To najlepszy nawóz do kwiatów w upały. Odżyją po nim w kilka sekund

Upały i wysokie temperatury doskwierają nie tylko nam. Osłabiają też rośliny, które uprawiamy w domach czy na balkonach. Marnieją, stają się oklapnięte i tracą urok. Nadmiar wody i nieodpowiednia pielęgnacja może im poważnie zaszkodzić. Co robić? Podlej je tym domowym nawozem, a znów odżyją.

Wysokie temperatury sprawiają, że z doniczek szybciej odparowuje woda. To z kolei oznacza, że należy rośliny częściej podlewać. Jednak w takich sytuacjach łatwo o przelanie, co dodatkowo im zaszkodzi. Lepiej więc podlewać częściej, ale oszczędniej, niż zalewać podłoże wodą i doprowadzić do gnicia korzeni i ataku szkodników. Stosuj wodę o temperaturze pokojowej i staraj się nie moczyć liści. Pamiętaj, by kwiatów, zarówno na balkonie, jak i w domu, nie podlewać w pełnym słońcu. Rośliny doniczkowe najlepiej podlewaj rano. Te uprawiane na zewnątrz możesz nawadniać wczesnym rankiem lub wieczorem.

Więcej sprawdzonych porad dotyczących roślin znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

To najlepszy nawóz do kwiatów w upały. Podlej nim rośliny nie tylko na balkonie

Upał daje się we znaki wszystkim, także zwierzętom i roślinom. Zmęczone wysokimi temperaturami, zaczynają wyglądać nieciekawie. Marnieją, stają się oklapnięte, mogą nawet gubić kwiaty i liście. To dlatego warto je podlewać odżywką, która wzmocni korzenie i pobudzi roślinę do wzrostu, a także zwiększy jej odporność na czynniki zewnętrzne. Sklepy ogrodnicze oferują całe mnóstwo specjalistycznych mieszanek, ale nawozy warto przygotować samodzielnie. Do przygotowania odżywki idealnej na letnie upały będziesz potrzebować skórki banana, fusów po kawie i wody. Możesz wykorzystać deszczówkę, odstaną wodę z kranu lub wodę po gotowaniu ziemniaków, ale nie może być solona.

  1. Skórkę z jednego banana wrzuć do słoika i zalej wodą.
  2. Naczynie odstaw w ciemne miejsce.
  3. Po 24 godzinach przecedź, dodał łyżkę lub dwie fusów z kawy i wymieszaj.
  4. Rozcieńcz wodą w proporcjach 1:4.
  5. Podlej rośliny na balkonie, tarasie i w domu.

Odżywkę stosuj raz w miesiącu. Bogata w potas i magnez wzmocni kwiaty, wpłynie korzystnie na ich gospodarkę wodną i błyskawicznie poprawi ich kondycję. Skorzystają na niej zarówno surfinie czy pelargonie, jak i storczyki, skrzydłokwiaty czy rośliny zielone jak paprocie i draceny.

Kwiaty doniczkowe marnieją przez upały? Zetrzyj na tarce i dodaj do wody, a odżyją

Do podlewania roślin doniczkowych osłabionych upałami idealnie nada się odżywka przyrządzona z wody i... imbiru. Taka mieszanka szczególnie przypadnie do gustu roślinom kwitnącym, np. skrzydłokwiatom. Pobudzi je do wzrostu, dostarczy też składniki odżywcze jak azot, potas, fosfor i magnez. Będziesz potrzebować małego kawałka korzenia imbiru, ok. 2 cm wystarczą. Zetrzyj go na tarce o drobnych oczkach i dodaj do litra wody lub zblenduj. Po wymieszaniu przecedź miksturę. Stosuj co 2-3 tygodnie.

Więcej o: