Termin przydatności już dawno minął? Nie wyrzucaj! Dodaj do wody i podlej begonie

Begonia to przepiękna roślina, którą możesz uprawiać zarówno w domu, jak i na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. W zależności od odmiany zachwyca kolorowymi kwiatami, czy dekoracyjnymi liśćmi. Jak o nią dbać, by długo i obficie kwitła? Postaw na odpowiednią pielęgnację oraz domową odżywkę.

Begonia to przepiękna roślina, którą możesz uprawiać zarówno w domu, jak i na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. W zależności od odmiany zachwyca kolorowymi kwiatami, czy dekoracyjnymi liśćmi. Jak o nią dbać, by długo i obficie kwitła? Postaw na odpowiednią pielęgnację oraz domową odżywkę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak dbać o begonię w doniczce i ogrodzie? O tym pamiętaj

Uprawa begonii jest stosunkowo prosta, gdyż roślina nie ma jakichś specjalnych wymagań. Pielęgnowane w domu najlepiej rosną w miejscu z rozproszonym światłem, a w pozostałych przypadkach dobrze, aby było ono półcieniste, choć niektóre odmiany odnajdą się nawet na słonecznym stanowisku. Gleba powinna być przede wszystkim przepuszczalna, żyzna i o lekko kwaśnym bądź obojętnym odczynie.

Jak często należy podlewać begonię? Najważniejsze to znać umiar

Begonia wymaga częstego i regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Latem, na balkonie, czy tarasie, warto to robić nawet dwa razy dziennie, zaś w gruncie wystarczy co kilka dni. Najważniejsze, by jej podłoże było stale wilgotne, ale zdecydowanie nieprzelane. Zazwyczaj dobrze znosi chwilową suszę, jednak lepiej tego nie sprawdzać, by nie przesadzić, gdyż to prosta droga do zmarnowania rośliny. Oprócz tego warto zadbać o to, by rosła w stałej temperaturze oscylującej pomiędzy 18 a 20 stopniami. Nie zapomnij również o systematycznym usuwaniu przekwitniętych kwiatów i uschniętych bądź zmarnowanych liści. Dzięki temu całą energię skupi na tym, by pięknie i bujnie kwitnąć.

Czym podlewać begonie żeby ładnie kwitły? Zrób domową odżywkę

Begonię należy także regularnie nawozić. Zamiast kupować gotowe produkty, dopasowaną do jej potrzeb odżywkę możesz zrobić sama. Co więcej, do jej wykonania możesz użyć zarówno świeżego, jak i przeterminowanego produktu z lodówki bogatego w wapń. Mowa o jogurcie naturalnym bez cukru. Zamiast wyrzucać, 1 łyżkę dodaj do 1 litra wody, wymieszaj i regularnie, czyli co ok. 2 tygodnie, podlewaj roślinę. Szybko zauważysz różnicę.

Więcej o: