Te szkodniki sieją spustoszenie w doniczkach. Zrób test ziemniaka. Szybko zwabisz je w jedno miejsce

Ziemiórki to prawdziwe utrapienie dla hodowców kwiatów. Potrafią skutecznie zniszczyć rośliny i doprowadzić do ich obumierania. Jak rozpoznać, czy ziemiórki zadomowiły się w doniczkach? Podpowiadamy domowy trik.

Ziemiórki, które często mylone są z muszkami owocówkami. Dorosłe ziemiórki nie stanowią zagrożenia, ale żyjące w ziemi larwy sieją prawdziwe spustoszenie. Na szczęście istnieje sprawdzony trik, dzięki któremu poradzisz sobie z tym problemem.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jak sprawdzić, czy rośliny zaatakowały ziemiórki? Zrób test ziemniaka

W przypadku tych szkodników warto działać szybko, bo istnieje duże ryzyko, że jeśli znajdują się w jednej doniczce, szybko przeniosą się na resztę kwiatów w domu. W wyniku żerowania ziemiórek liście roślin zaczynają obsychać, brązowieć i obumierać. Jeśli nie masz pewności, czy ziemiórki zaatakowały kwiaty, zrób test ziemniaka. Jak go wykonać? Wystarczy, że położysz na noc w doniczce plaster ziemniaka lub ogórka, a larwy zachęcone zapachem szybko znajdą się w jego pobliżu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się ziemiórek? Oto skuteczny domowy sposób

Domowym sposobem na zwalczanie ziemiórek jest napar z czosnku. Rozgnieć główkę czosnku, włóż do pojemnika lub słoika i zalej 2 szklankami wrzątku. Odczekaj, aż wystygnie i przelej mieszankę do butelki. Możesz rozcieńczyć go z wodą. Podlewaj naparem zaatakowane przez ziemiórki kwiaty co około 4 do 5 dni, a szkodniki szybko powinny się wynieść. Innym sposobem jest przygotowanie pułapki. Do pojemnika wlej kilka łyżek octu jabłkowego, pół szklanki wody, kilka kropel płynu do naczyń i dosyp kurkumę w proszku. Wymieszaj i postaw obok zaatakowanych roślin, a zwabione żółtym kolorem ziemiórki przylecą do cieczy i utoną w pułapce.

Więcej o: