Jak wykorzystać opadłe liście? Ogrodnicy zdradzają sprawdzony patent. Jest nieoceniony

Opadające liście to zmora wielu posiadaczy ogrodów. Co należy z nimi zrobić? Opinie są podzielone. Niektórzy twierdzą, że należy je zostawić, ponieważ dobrze wpływają na stan gleby. Czy to prawda?

Co należy zrobić z opadłymi liśćmi? Większość z nas pakuje je do worków na bioodpady, ale nie każdy wie, w jaki sposób można wykorzystać je ponownie. Sprawdź, do czego mogą przydać się liście. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Czy liście należy grabić? W tej sprawie opinie są podzielone

Niektórzy uważają, że liści nie należy zgrabiać, ponieważ korzystnie wpływają na rozwój trawnika na wiosnę, a także wzbogacają glebę w składniki odżywcze i ochraniają przed parowaniem wody. Z drugiej strony niezgrabione liście prowadzą do rozwoju wielu chorób grzybiczych, które atakują korzenie roślin i niszczą trawę. Najpopularniejszą chorobą wywołaną przez nagromadzone na trawniku liście, jest pleśń pośniegowa, czyli infekcja atakująca źdźbła. Objawia się ona odbarwieniami w kolorze brunatno-żółtym i prowadzi do obumarcia trawnika

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobić z opadłymi liśćmi? Ten naturalny kompost przyda się podczas prac ogrodowych

Zamiast wyrzucać liście do worków, możemy przygotować z nich kompost. Najlepiej do tego celu sprawdzą się liście drzew owocowych oraz krzewów ozdobnych. Kompostu nie powinniśmy przygotowywać z liści kasztanowca i orzecha włoskiego. Jak zrobić nawóz? Otóż liście należy rozdrobnić i usunąć zanieczyszczenia — ziemię i gałązki. Następnie wkładamy je do kompostownika, układając na zmianę liście i ziemię. Na wierzch wrzucamy obornik, polewamy wodą i przykrywamy folią. Kompost będzie gotowy po 6 miesiącach. Pamiętajmy, aby co jakiś czas go przerzucić i dolać wody. Naturalny nawóz przyda się podczas przekopywania ziemi w grządkach, a także do ściółkowania kwiatów, krzewów, czy warzyw.

Więcej o: